21. ledna 2020 13:04

Kobaltové plíce: První případ dokazuje, že elektronické cigarety nemusí být zdravější než ty klasické

Co jsou to kobaltové plíce a o jak velkou hrozbu reálně jde?

V elektronických cigaretách se nacházejí toxické kovy, které mohou stát za vznikem velmi vzácné plicní choroby zvané pneumokonióza nebo chcete-li tzv. kobaltové plíce.

Pneumokonióza z elektronických cigaret?

Pneumokonióza, nebo také zaprášení plic, je onemocnění plic vznikající při dlouhodobé inhalaci prachových částic obsahujících specifické anorganické částečky. Tyto částečky pak způsobují chronické zánětlivé změny na plicích, jejichž důsledkem je porucha funkce plic.

První pacientkou, u níž byla po pravidelném používání elektronických cigaret diagnostikována rozsáhlá buněčná intersticiální pneumokonióza prokazatelně spjatá s používáním elektronických cigaret, byla jinak zcela zdravá 49letá žena z USA.

„Expozice kobaltovému prachu a prachu obsahujícího i jiné těžké toxické kovy, jako jsou např. nikl, zinek, wolfram, mangan, olovo a chrom, jsou velmi vzácným jevem a jsou popsané jen v několika průmyslových odvětvích,“ vysvětluje Rupal Shah z University of California a dodává: „Případ 49leté ženy je historicky první, při němž můžeme prokazatelně spojit její onemocnění s používáním elektronických cigaret a inhalací preparátů obsahujících konopný extrakt.“

„Výzkum účinků elektronických cigaret je stále na svém začátku,“ vysvětluje spoluautor studie Jørgen Vestbo, profesor respirační medicíny na University of Manchester, a dodává. „V poslední době však byla publikována řada prací, jejichž závěry naznačují, že za akutními nemocemi plic mohou stát i elektronické cigarety.“

Problematické konopí

Závěry předchozích výzkumů, které se zabývaly nežádoucími účinky elektronických cigaret, připisovaly původ toxických kovů topným cívkám a nezabývaly se dopodrobna jednotlivými typy náplní. Nový výzkum naopak poukazuje na skutečnost, že problém může být v konopných náplních a skutečnosti, že se THC rozpouští v oleji a pro jeho aktivaci jsou potřeba mnohem vyšší teploty, než je tomu u tradičního tabáku. I když se může zdát, že jsou uživatelé elektronických cigaret s konopnými náplněmi v USA v menšině, je pravděpodobné, že bude pacientů s těžkým poškozením plic do budoucna přibývat.

Většina doposud diagnostikovaných onemocnění plic, včetně zmiňovaných kobaltových plic spojovaných s elektronickými cigaretami, je hlášena právě z USA. „Problém je také v tom, že jsou elektronické cigarety na trhu teprve krátce a chybí nám tak relevantní data z dlouhodobě probíhajících výzkumů,“ píše se mimo jiné ve studii.

„Tyto výrobky by měly procházet stejným způsobem testování jako jiné farmaceutické léčebné produkty,“ uvádí Kirk Jones v magazínu IFLScience a dodává: „Zdá se, že náplně do elektronických cigaret mohou mít celou řadu nežádoucích účinků vedoucích při dlouhodobém užívání až k devastujícím poškození plic i jiných orgánů. Nejlepší je samozřejmě nekouřit vůbec. Kuřákům bych pak doporučil zvážit, zda je případný přechod z klasických cigaret na elektronické cigarety s vysokým obsahem nikotinu vhodný, či nikoliv.“

Text: David Hainall

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom