Kdo není na Facebooku, jako by na něm byl. FB umí získat data i bez profilu
Spousta lidí si bohužel stále ještě myslí, že soukromí je na internetu záležitostí osobní volby.
Konec soukromí na internetu! Vědec popsal, že nemusíte být na Facebooku – a on o vás stejně ví všechno.
Facebooková anonymita neexistuje
Když se rozhodnou být anonymní, tak o nich prostě nikdo nebude nic vědět. Velmi přesvědčivě to nyní vyvrátil expert na kybernetiku David Garcia z Vídně.
Jeho průzkum ukazuje, že i když se sami sítím vyhýbáte, vaši přátelé o vás prozradí tolik informací, že je jakákoliv anonymita nebo internetová neviditelnost jen naivní iluzí… Problém je v tom, že když se váš kamarád přihlašuje do nějaké aplikace nebo na Facebook, souhlasí mnohdy s tím, aby program získal přístup k jeho kontaktům – a díky tomu se dozví o vaší existenci. Když na vás tímto způsobem ukáže větší množství vašich známých, stačí to algoritmům velkých společností (jako je právě třeba Facebook) bohatě k tomu, aby vás znaly stejně dobře, jako byste na nich byli sami.
Sociální sítě podle Garcii vytvářejí z těchto dat takzvané „stínové profily“ – jde o soubory předpovědí založené na informacích od ostatních lidí, zejména od vašich přátel. Poprvé se svět o existenci těchto profilů dozvěděl už roku 2013, tehdy omylem Facebooku unikla na web data o 6 milionech uživatelích. Někteří lidé si všimli, že Facebook zná jejich telefonní čísla, a to přesto, že mu je nikdy neprozradili nebo je nikde nezveřejnili – získal je právě z profilů a kontaktů jejich přátel.
Internetová archeologie
Garcia se pokusil otestovat, jak moc toho vědí sociální sítě o lidech, kteří na nich nikdy nebyli. Testoval to na síti jménem Friendster, která již v současnosti nefunguje. Šlo o jakéhosi předchůdce Facebooku, který vznikl roku 2002, roku 2008 měl 115 milionů uživatelů a roku 2015 zanikl. Jeho data jsou zálohovaná (stejně jako spousta dalších dnes již mrtvých webů) na internetové službě Internet Archive.
Garcia z ní byl schopen získat osobní data přibližně 100 milionů veřejných profilů z Friendsteru. Pomocí statistiky a chytrých algoritmů dokázal Garcia velmi úspěšně předvídat profily lidí, kteří nikdy nebyli na Friendsteru a ani o něm třeba nikdy neslyšeli – bohatě stačilo, že tam bylo několik jejich přátel. Byl schopen například popsat, jakou mají sexuální orientaci, jejich stav a několik dalších charakteristik.
Facebook o nás ví Zdroj: isock.com
„Nad svým soukromím nemáte kontrolu,“ popsal. „Pokud máte na sociálních sítích kamarády, jste tam vlastně taky. A nemáte v tom na rozdíl od nich žádnou volbu,“ popsal v článku, který vyšel v odborném časopise Science Advances.
Netvrdí explicitně, že sítě takové stínové profily vytvářejí, ale to, že jsou schopné je vytvářet a že jim v tom jen těžko může někdo zabránit.
Text: MK