Jsme kvůli smartphonům hloupější? Bohužel ano
Chytré telefony jsou fenoménem, který je pro nás stále v mnoha ohledech neznámým. Teď se však ukázalo, že naší produktivitě často moc neprospívá...
Smartphony v poslední dekádě bez přehánění změnily svět. Díky nim komunikujeme úplně jiným způsobem, než si lidé na začátku tohoto století vůbec dokázali představit. Také všechny informace máme na dosah ruky, takže se nabízí tvrzení, že díky smartphonům jsme chytřejší; koneckonců je inteligence naznačena už v názvu tohoto typu zařízení, že. Zdá se však, že realita je poněkud komplikovanější.
Jak používáme telefon?
Loňská studie dospěla k závěru, že typický uživatel si během dne připíše v průměru 85 interakcí se svým chytrým telefonem. Zkontroluje ho hned po probuzení, nesčetněkrát během dne a samozřejmě také těsně předtím, než jde spát. Smartphone nás tak provází celým dnem a spousta z nás se už bez něj vůbec neobejde. Toto spoléhání se na moderní techniku se do značné míry přetavilo v určitou formu závislosti. Kolikrát za den se jen ze zvědavosti podíváme na telefon? Co kdyby v něm na nás něco čekalo… Nebo si jen bleskově projedeme sociální sítě, určitě tam teď někdo cosi zábavného dává a byla by škoda o to přijít. Také jste už takové pocity zažili? Nebojte, nejste výjimkou. Tohle chování nám však na inteligenci rozhodně nepřidává.
Čtveřice výzkumníků z americké University of Texas přišla s velmi závažnými zjištěními. Podle jejich odvážné studie bez přehánění hloupneme vlivem mobilních telefonů. Ve svém experimentu totiž zkoumali, jak si účastníci povedou při rozličných mentálně náročných úlohách, když mají v dosahu svůj mobilní telefon. Východiskem byl přitom koncept nazvaný „brain drain“, obvykle užívaný pro odliv mozků z chudších zemí do bohatších, v tomto případě však související spíše s jakýmsi vysáváním mentální kapacity našimi mobilními miláčky.
A výsledky tuto hypotézu potvrdily. Pouhá přítomnost mobilního telefonu na stole zaměstnává část našich mozkových kapacit – přemýšlíme, jestli nám někdo nepíše, na co bychom se tak mohli podívat a tak dále. Pokud v takovou chvíli máme řešit libovolnou úlohu, naše omezená kapacita se na výsledku samozřejmě projeví. Nejvíce byla zasažena pozornost; smartphony podporují roztěkanost a multi-tasking, který ve většině případů není zdaleka tak efektivní, jak se ještě před několika lety myslelo.
Jasné výsledky
V čem experiment spočíval? Jednalo se vlastně o dva pokusy. V tom prvním měli účastníci u stolu plnit sérii testů zaměřenou na soustředění. Všichni si museli ztlumit telefony. Část účastníků je nechala vedle sebe na stole (displejem dolů), část je měla dát do tašky, část nechat ve vedlejší místnosti. Právě poslední skupinu si vedla nejlépe; čili čím dál jste od svého telefonu, když se potřebujete soustředit, tím jsou výsledky lepší. Ve druhém pokusu byl vzat do úvahy i vztah účastníka k jeho telefonu. Asi nikoho nepřekvapí, že čím více na svém telefonu závisíte, tím je pro vás jeho přítomnost lákavější a kognitivně náročnější – takže ti, kteří jsou zvyklí s telefonem trávit hodně času, dosahovali jasně nejhorších výsledků, když ho měli v blízkosti; pokušení prostě bylo příliš velké.
A ještě jedna drobnost z výsledků plyne: nezáleží na tom, jestli je telefon položený displejem nahoru či dolů. Jakmile je v naší blízkosti, prostě o něm přemýšlíme až příliš. Z toho všeho vyplývá jasné doporučení: pokud se potřebujete soustředit, udržet pozornost a zodpovědně pracovat, nenechávejte telefon vedle sebe, ale odneste ho ideálně do vedlejší místnosti. Je to tak jednoduché!
Text: MS