Je celá čínská medicína jeden velký podvod?
Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové bylo 17. června otevřeno Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny. A vyvolalo to velkou debatu...
Tradiční čínská medicína označuje soubor metod prevence, vyšetření a léčby, které vychází z tradičního čínského léčitelství starého téměř 5000 let. V některých západních zemích bývá zařazována mezi alternativní druhy medicíny. Při léčbě jsou využívány různé postupy, například akupunktura, bylinky, baňkování, masáže či pacientům bývá upravena životospráva.
Čím je odlišná od té západní?
Mezi její hlavní pilíře patří vzájemné působení negativních a pozitivních sil jin a jang. Souvisí také s pojmem feng-šuej, což je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Tato praktika je stará tisíce let; stoupenci feng-šuej věří, že vesmír tvoří pět prvků: voda, dřevo, kov, země a oheň, které definují celkovou náladu našeho světa. V lidském těle jsou podle tradiční čínské medicíny tyto prvky zastoupeny pěti "řídícími", takzvanými plnými orgány (játra, srdce, slezina, plíce, ledviny) a šesti "pomocnými", dutými orgány (žlučník, tenké střevo, tlusté střevo, žaludek, močový měchýř a takzvaný trojitý zářič, který symbolizuje horní, střední a dolní část trupu s příslušnými orgány). Dále rozlišuje ještě takzvané zvláštní orgány, mezi které patří například mozek nebo cévy.
Kontroverzní léky
S úspěchem bývá používána například při léčbě chřipky, kdy pomáhají například čaje, bylinkové obklady, akupunktura nebo čerstvá strava za současného zákazu příjmu průmyslově připravených pokrmů. Tradiční medicína dále využívá třeba rohu nosorožce k léčbě horečky, migrén, tyfu či černých neštovic. Používají se také různé ještěrky, koníček mořský či jelení parohy v léčbě akné, rýmy a impotence.
Kritici prosadili regulaci
Podle kritiků zůstává tradiční čínská medicína mimo pole vědy, je založena na pochybné víře a podílí se na ohrožování některých živočišných druhů. Prokázání jejích léčebných vlastností považují za sporné.
Některé země přijaly zákony o regulaci tradiční čínské medicíny, například v Indonésii je jedinou akceptovatelnou metodou jejího aplikování akupunktura. Důvěryhodnosti se těší naopak v Hongkongu, kde se v minulých letech posílilo postavení čínské medicíny i obchod: dovoz léčivých rostlin v roce 2011 dosáhl v přepočtu 6,3 miliardy Kč. Tradiční medicínou se zde zabývá na 6500 lékařů, což je polovina z celkového počtu praktických lékařů v Hongkongu. Ve vybraných střediscích čínské medicíny hradí náklady i některé pojišťovny. Kromě východoasijských zemí je populární i v USA.
V sousedním Německu byla klinika tradiční čínské medicíny otevřena již v roce 1991 ve městě Bad Kötzing. Tento druh medicíny je možné v současné době v zemi studovat například na Univerzitě Duisburg-Essen nebo na Technické univerzitě v Mnichově. Ve Velké Británii se čínská medicína studuje například na Westminsterské univerzitě nebo Middlesexské univerzitě.
Čínská medicína v Česku
V Česku se tímto oborem zabývají desítky lékařů, řada z nich vystudovala klasickou medicínu a prošla speciálními kurzy tradiční čínské medicíny přímo v Asii. Tradiční čínská medicína se jako volitelný předmět studuje i na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Na rozdíl od západních zemí u nás ale léčba čínskou medicínou není hrazena zdravotní pojišťovnou.
Česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny bylo 17. června otevřeno ve Fakultní nemocnici Hradci Králové. Postupně by zde měla vzniknout klinická pracoviště a poté klinika zabývající se tradiční čínskou medicínou. Odborníci mají na pracovišti zkoumat vliv čínské medicíny na onkologické pacienty či nemocné roztroušenou sklerózou. Nové centrum tradiční čínské medicíny otevřely letos také v Lázních Bohdaneč.
ČTK