Japonci vyslali další velrybářskou flotilu. Kam a proč?
Bohužel: lov veleryb pokračuje...
Japonské lodě dnes vypluly k Antarktidě na lov velryb. Japonsko tak obnovuje lov, který loni přerušilo kvůli rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Soud dospěl k závěru, že Japonci kytovce nezabíjejí kvůli vědeckému výzkumu, jak tvrdí, ale z komerčních důvodů.
Přístav Šimonoseki v jihozápadním Japonsku dnes opustilo velké velrybářské plavidlo Nisšin Maru a tři menší harpunové lodě. Lov velryb potrvá od konce prosince do března a výprava by měla přivézt 333 plejtváků malých, což je třetina oproti výlovu z minulých let.
V sezoně 2014-2015 Japonci respektovali nařízení ICJ a žádné velryby v antarktické oblasti neulovili; s lovem menšího rozsahu pokračovali pouze v Tichém oceánu.
Několik států, včetně Austrálie, která Japonsko pohnala před Mezinárodní soudní dvůr, již vyjádřilo své zklamání nad obnovou lovu velryb, stejně jako ekologičtí aktivisté.
Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986 zavedla moratorium na lov velryb. Japonsko s tím sice souhlasilo, ale vymínilo si, že bude pokračovat v tom, co označuje za výlov spojený s výzkumem. Přitom netají, že většina takto získaného masa končí na pultech obchodů a na stolech restaurací. Výjimku z moratoria využívají také Island a Norsko a lov mají povolen aljašští eskymáci.
ČTK