Jak vypadá plamen svíčky ve stavu beztíže? Úplně jinak, než byste čekali!
Svíčka ve vesmíru? Je úplně jiná než na Zemi...
Oheň je jedním z největších strašáků vesmírného výzkumu. Ve vesmírném vakuu sice nehrozí, ale o to větším problém představuje uvnitř lidmi vyrobených objektů, jako jsou například vesmírné stanice nebo sondy. Proto od roku 2009 probíhal na palubě Mezinárodní vesmírné stranice ISS projekt FLEX neboli Flame Extinguishment Experiment. NASA si v něm vytyčila zjistit, jak se chová oheň ve stavu mikrogravitace a také, jak se ho co nejúčinněji zbavit.
Ukázalo se, zcela podle předpokladů, že ve vesmíru je všechno jinak. Jak určitě víte, plamen svíčky má typický slzovitý tvar: ale to je pouze projevem gravitace. Proč? S tím, jak oheň spaluje kyslík, horký vzduch stoupá vzhůru – a chladný se shromažďuje níže. Jenže v prostředí bez gravitace toto rozdělení mezi lehčím a těžším vzduchem nefunguje, a tak oheň hoří všemi směry stejně.
Místo ohně ve tvaru kapky tady tedy máme kouli! A navíc, projekt FLEX upozornil na to, že ve stavu beztíže bývá oheň mnohem častěji bezbarvý (a tedy vlastně neviditelný) – opět proto, že nedochází k oddělování různých složek plamenů…
Podívejte se, jak taková svíčka na ISS hoří: