Jak snížit počet sebevražd? Stačilo by změnit balení prášků
Možná jste se nikdy nezamýšleli nad tím, jak jsou kupované léky zabalené. Zdá se ale, že prodej některých medikamentů v lahvičkách a jiných v platech má své důvody. Dokonce takové, které mohou leckomu zabránit i v sebevraždě.
Přestože statistiky sebevražednosti v naší republice dlouhodobě klesají, každý den si na život sáhnou tři až čtyři lidé. Ročně to vychází na zhruba 1500 vlastní rukou zemřelých lidí. Spousta sebevražd je takzvaně bilančních, čili lidé si v určité fázi života uvědomí, že se jim nedaří žít tak, jak by si představovali. Z toho důvodu jsou kritickými dny třeba 1. leden, narozeniny nebo vlastně každé pondělí. Za zmínku stojí i nejčastější období pro sebevraždy, které je bohužel právě teď – probouzení jara v březnu a dubnu je pro spoustu potenciálních sebevrahů velmi rizikovou částí roka.
Přestože je Česko v počtu sebevražd v přepočtu na obyvatele lehce nad evropským průměrem, spousta zemí se s problematikou sebevražd potýká mnohem palčivěji. Například v USA je trend opačný, tedy stoupající. Odborník na zdraví Ezekiel J. Emanuel ale upozornil na zdánlivou drobnost, jež by mohla tento smutný vývoj poměrně jednoduše zvrátit.
Stále hrozící fenomén sebevražd
Zhruba polovina vlastní rukou zabitých Američanů tento čin provede pomocí střelné zbraně, a tak by samozřejmě stála za zvážení neustále diskutovaná regulace povolení k držení zbraně. To se však za oceánem zřejmě jen tak prosadit nepodaří, ale něco snazšího by snad šlo – a tím máme na mysli balení léků. Za pětinou sebevražd totiž stojí předávkování léky, a to leckdy i neúmyslné; na vině je podle Emanuela způsob balení, který se od toho našeho částečně liší.
Ve Spojených státech a dalších zemích je totiž mnohem častější distribuce léků v lahvičkách nežli platech. Přístup k většímu množství prášků je tudíž mnohem snazší a šance na předávkování se tak výrazně zvyšuje – a to se týká nejen dospělých sebevrahů, ale i zvídavých dětí, kterých se týkají neúmyslné otravy v důsledku pozření velkého množství léků.
Plata, či lahvičky? Balení je základ
Právě na zkoumání tohoto fenoménu se zaměřila jedna oxfordská studie a výsledky byly jednoznačné. Během 11 let (1998–2009), kdy byly sledovány výskyty předávkování paracetamolem (u nás prodávaným jako Paralen, Panadol a další), došlo ke snížení sebevražd tímto způsobem o 43 procent! A to vše pravděpodobně jen díky změně balení – velké lahvičky s 50 či 100 prášků nahradila o poznání menší plata o 16 či 32 prášcích.
Data tedy hovoří jasně a my bychom se měli zamyslet nad tím, jakou roli může balení léků hrát při jejich případném využití pro sebevražedné účely; ačkoli bychom to možná nečekali, tak poměrně velkou. Buďme tedy rádi za balení v platech, která jsou sice dražší na výrobu, ovšem i pokud by toto byl jejich jediný přínos, rozhodně se vyplatí.
Text: MS