Jak poznat pravou lásku? Odpovědi nabízí věda
Hledání pravé a dlouhotrvající lásky, to je pro leckoho z nás úkol na celý život. Existuje však řada výzkumů, které lásku zachycují nejen v našich mozcích, ale dokonce i dokážou poradit, jak si ji udržet. Necháte se inspirovat?
Co je klíčem k opravdové a věčné lásce? A existuje vůbec něco takového? Nad podobnými otázkami si lámou hlavu vědci, vztahoví odborníci i všichni obyčejní lidé, kteří prostě chtějí být šťastní. Jakkoli ale můžeme spekulovat o samotné podstatě lásky, sociální psychologové se postupem let a spoustou výzkumů dobrali k určitým vztahovým zákonitostem, z nichž můžeme nabrat inspiraci všichni.
Láska v mozku
Psycholog Arthur Aron se řadu let věnuje tématu lásky. Před několika lety využil moderní technologie ve výzkumu sledujícím zamilovanost. Ta bývá podle Aronových odhadů často idealizovaná a spousta lidí o sobě tvrdí, že jsou ve vztahu stále zamilovaní, jen proto, aby si nemuseli přiznat krutou pravdu – totiž že tento chemický mix už dávno odezněl. Avšak měření na magnetické rezonanci ukázalo, že když lidem předložíte několik fotografií, mezi nimiž je i jejich protějšek, v mozku se aktivuje oblast zodpovědná za produkci dopaminu, tedy hormonu spojeného s prožíváním velmi příjemných pocitů.
Tyto výsledky se objevily nejen u čerstvě zamilovaných, nýbrž i v případě dlouhodobě zadaných, kteří se ve vztahu prezentují jako spokojení a stále zamilovaní. Detailnější sledování mozku ukázalo jediný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami – u lidí ve stále ještě novém vztahu se rovněž aktivovaly oblasti spojené s úzkostí – čerstvý vztah přece jen vzbuzuje hodně nervozity a nejistoty…
Zamilovanost vyprchat nemusí
Jiný americký průzkum z roku 2011 se napříč rozsáhlým vzorkem zabýval intenzitou, s níž lidé dokážou milovat i po mnoha letech. Šetření probíhalo pouze dotazníkovou formou, takže samozřejmě musíme brát výsledky s rezervou – přece jen nevíme, jak spousta lidí lásku definuje a zdali vůbec odpovídala pravdivě. Přesto je šokující (a optimistické), že přes 40 procent dotazovaných, kteří žijí ve vztahu delším než 10 let, se označilo za velmi zamilované! Takové číslo vědci rozhodně nečekali a je jedině dobře, že se lidé k takto výrazným citům ochotně hlásí.
Tak to je všechno sice moc hezké, láska tedy snad existuje, ale jak na ni? Zde se opět hlásí o slovo profesor Aron, když předkládá 36 otázek, podle nichž se lidé velmi rychle poznají a intenzitu jejich vztahu takové proniknutí do duše druhého rozhodně prohloubí; zamilování pak na sebe prý nenechá dlouho čekat. Spektrum otázek se pohybuje od zábavných hypotéz („Koho byste si ideálně vybrali jako hosta k večeři?“) až po osobní zpovědi („Kdy a proč jste naposledy plakali?“) a může pomoci jak zcela cizím lidem k rychlému poznání, tak i k rozdmýchání pohaslé vášně u dlouhodobých vztahů.
Jako klíčové faktory pro udržení léta trvající lásky doporučuje Aron neustále zkoušet s partnerem nové aktivity, oslavovat jeho úspěchy (na což se leckdy zapomíná), oceňovat ho a také se přátelsky stýkat s jinými páry, jež pro vás rovněž mohou být inspirativní. Pro každého však existuje šance, a tak není třeba truchlit, že zrovna váš vztah nevypadá úplně ideálně; namísto lamentování se raději pusťte do partnerské práce, a i věda věří, že snaha přinese ovoce…
Text: MS