Jak kultura ovládá naše zvyky? Zkuste namalovat obyčejný kruh
Jednoduchá hra od Googlu potvrdila výsledky dřívějších výzkumů a ukázala, jak kultura ovlivňuje i nejmenší drobnosti našeho života. Jak malujete kruh? O poznání jinak než lidé třeba z Japonska...
Koncem loňského roku spustil Google zajímavou online hru s názvem „Quick, Draw!“ Můžete si ji vyzkoušet i nyní. Hra spočívala v tom, že jste měli 20 sekund na nakreslení zadané věci. Google data sbíral a ze získaných nákresů se postupně učil. Během několika měsíců byla vytvořena obří databáze zahrnující zhruba 50 milionů kreseb, což už do nějaké míry vypovídá o tom, jak většina z nás rychle a jednoduše dokáže něco nakreslit. Data jsou dokonce veřejná, a tím pádem přístupná rozličným analýzám. O jednu takovou se pokusil server Quartz. Jak podle jeho zjištění souvisí nakreslení kruhu s kulturními předpoklady?
Univerzální tvar
Data Googlu obsahují 119 tisíc kreseb kruhů od uživatelů ze 148 zemí. Proč zrovna kruh? Jedná se o symbol známý všem kulturám, navíc velmi jednoduchý. Přesto na něm lze analyzovat řadu detailů, například jestli ho kreslíte po směru hodinových ručiček, či naopak. Anebo na jakém místě kresbu začnete.
Zástupci euroamerické civilizace v drtivé většině případů (80–90 procent) kreslili kruh proti směru hodinových ručiček a ani Češi v tomto ohledu nebyli výjimkou. Přestože jsou Evropa, Severní a Jižní Amerika velmi odlišné množstvím používaných jazyků, většina z nich využívá jako písmo klasickou latinku, v níž se písmena standardně píší zleva doprava a seshora dolů. A například písmena „C“, „G“ nebo i samotné „O“ máme zafixované tak silně, že kruh prostě nakreslíme podobně.
Opačných výsledků dosahují kultury, jejichž písmo je postavené na pro nás nezvyklých znacích, především tedy máme na mysli východní Asii. A skutečně, Japonci či Tchajwanci, kteří do značné míry využívají znaky vycházející z čínských základů, kreslí kruh po směru hodinových ručiček. V případě těchto dvou zemí byly rozdíly nejviditelnější, ale Asie obecně byla mnohem nejednotnější než západní svět. Není divu, vždyť vedle širokého spektra písem založených na čínských znacích existuje i arabské písmo a jeho odnože. Ty jsou plné oblých tvarů, z nichž většina je dle zvyklosti psána po směru hodinových ručiček. A to se projevilo i na kreslení kruhu.
Objevování Ameriky?
Možná vás překvapí, že na tohle téma už byla řada výzkumů provedena. V 70. a 80. letech se jednalo o poměrně oblíbené téma, a to především právě ve Spojených státech a Japonsku. Tehdejší výsledky se shodovaly s těmi, které lze vyčíst z nové hry Googlu. Je proto nové zkoumání zbytečné? Minimálně ze dvou důvodů ne.
Poslední větší studie na toto téma byly publikovány zhruba před 20 lety, v novém tisíciletí tedy zaměření na písmo a kulturní rozdíly výrazně upadlo. To lze zřejmě přičíst nástupu digitálního věku, kdy ruční psaní už nemá zdaleka takový společenský význam jako kdysi. A zároveň vnímáme i vliv globalizace, jelikož především v rigidním Japonsku se zvyky rozvolňují a tradice písma nějakým způsobem už často nejsou dodržovány tak striktně jako dříve. Je proto možné, že si lidé více upravují písmo (a v důsledku i zvyklosti) než dříve. Nová data však ukazují, že i bez úporného lpění na dodržování pravidel dávají tyto úzy smysl, a tak se jich lidé obvykle drží. Jak vidno, kultura, v níž jsme odmala vychováváni, nás formuje i v drobnostech, které by nás možná ani nenapadly. A je rozhodně užitečné sledovat takové na první pohled nenápadné projekty, za nimiž se však může skrývat spousta zajímavých informací…
Text: MS