Jak funguje americké galantní bombardování? Nejdřív letáky, potom bomby!
Ruská a koaliční letectva se soustřeďují na ničení cisteren Islámského státu (IS), které míří s ropou na černý trh do Turecka. Řidiči jsou však obyčejní civilisté. Podle magazínu War Is Boring americké letectvo proto pomocí shazování letáků řidiče před útokem vyzývá k okamžitému opuštění vozidla.
Shazování letáků má místo i v 21. století. Tento druh psychologického boje dosáhl vrcholu během druhé světové války. Například nad západní Evropou Spojenci ze vzduchu shodili 6 miliard letáků. Miliardu letáků shodilo americké letectvo ve válce v Koreji v 50. letech.
Později se psychologický boj zaměřil při předávání informací cílové skupině na účinnější rádio, televizi a nyní i internet. Během invaze do Iráku tak americké letectvo shodilo pouze 31 milionů letáků. Avšak letáky se dostávají ke slovu i během bombardování IS v Iráku a Sýrii.
15. listopadu minulého roku bitevní letadla A-10 a AC-130 zaútočila na parkoviště cisteren IS nedaleko města Abú Kamal v Iráku. Při útoku lehlo popelem 100 cisteren.
O týden později Pentagon informoval o dalším masivním útoku nedaleko měst Dajr az-Zaur a Hasaka ve východním cípu Sýrie. Během útoku IS přišel o 300 cisteren s palivem.
Jak připomíná War Is Boring, v obou případech několik desítek minut před útokem americká letadla shodila řidičům nákladních vozů letáky s jednoduchým vzkazem: ”Utečte, nebo zemřete.” Důvodem je prostý fakt, že nákladní vozidla s naftou neřídí vojáci IS, ale obyčejní iráčtí a syrští civilisté – za peníze nebo pod hrozbou násilí.
Níže jsou vyobrazeny dva druhy letáků (médiím předané v nízkém rozlišení) shazovaných americkými letadly. Zdá se, že první leták je určen řidičům kamionům těsně před bombardováním, druhý spíše "zaměstnancům" rafinérií nebo k “osvětové” kampani:
“Vyhodnotili jsme, že ač tyto nákladní automobily slouží pro operace podporující ISIL, řidiči vozidel nejsou pravděpodobně členy ISIL,” řekl 18. listopadu novinářům na konferenci plukovník Steve Warren z americké armády, který slouží jako hlavní tiskový mluvčí amerických jednotek v oblasti. “Jsou to pravděpodobně jen civilisté.”
Během konference Warren ukázal jeden z letáků (úvodní foto), na kterém bylo napsáno arabsky: “Varováni. Blíží se vzdušný útok, cisterny budou zničeny. Okamžitě běžte pryč od cisteren. Neriskujte váš život.”
Po skočení konference magazín War Is Boring požádal díky právu pro svobodný přístup k informacím (Freedom of Information Act) o letáky používané při operaci Operation Tidal Wave II (letecké údery na IS). Pentagon poskytl novinářům dvě výše zobrazené kopie letáků v nízkém rozlišení.
Letáky upozorňující řidiče nejsou však jediným nástrojem letákové psychologické války. Americká letadla se pomocí velmi sugestivních letáků snaží ztěžovat nábor nových vojáků (rozuměj především mladých naivních nevzdělaných mužů) do řad IS.
Jak jsou podobné kampaně účinné? Čtěte pokračování článku na webu Armádní noviny.
Článek přinášíme ve spolupráci s Armádními novinami.