Jak bude vypadat svět roku 2045? Americká armáda předpovídá úžasné věci!
DARPA je vědecká organizace americké armády. Sdružuje nejlepší vědce, nebojí se zabývat i zdánlivě šílenými myšlenkami – a také tvoří budoucnost. Na konci loňského roku se její přední vědci zamysleli nad tím, jak podle nich ten budoucí svět bude vypadat.
Jejich úvahy vyšly v sérii videí pojmenovaných „Forward to the Future“ – a vědci v nich předpovídají, jaké dnešní technologie budou nejvíce formovat budoucí svět. Tady jsou…
Drony na každém kroku
Pam Melroyová je šéfkou Tactocal Technolofies Office v DARPA. A také bývala astronautkou… V DARPA má na starost drony – a obecně je považována za jednu z nejlepších expertek v oboru na toto téma. Co se týká vojenských dronů, věří Melroyová, že jsou jednoznačně budoucností celého oboru. DARPA momentálně pracuje například na dronech, kteří budou vizuálně neviditelní. Největší revolucí bude podle experty umělá inteligence v dronech. To umožní, aby se tyto stroje dostaly i do oborů, kde to doposud nemělo smysl. A především pak bude snadnější drony ovládat a řídit – budou mnohem citlivější a schopnější mnoha jemných činností. Jeden člověk pak bude schopen sám řídit i celou síť dronů: co to znamená například v leteckém souboji, si asi dokážete představit…
Podle americké armády bude ¼ amerických vojáků robotických už do roku 2030 – roku 2045 to už může být více než polovina celého stavu…
Materiály, jaké svět neviděl!
Geoložka Stefanie Tompkinsová má v DARPA na starost Defense Sciences Office a je specialistkou na budoucnost nanotechnologií. Věří, že v polovině tohoto století budou všude – a zcela změní tvář světa. Naše schopnost manipulovat materiály na úrovni pouhých atomů znamená, že budeme moci tvořit hmoty, o jejichž vlastnostech se nám zatím jen zdá. V praktickém životě by mohlo jít třeba o materiály, které jsou schopné cítit – což se může hodit třeba do náhradních končetin. Zatím nejbližší aplikací nanotechnologií by mohl být kontaktní čočky silné jen několik atomů – schopné nést navíc například i obrazovky…
Materiály budoucnosti budou lehčí, silnější a kvalitnější, tvrdí expertka.
Telepatie pomocí technologie
Justin Sanchez, neurovědec, zase přemýšlí o tom, jak budou fungovat přístroje ovládané pouhými myšlenkami. Podle něj nebudou ještě úplným standardem, ale rozhodně budou existovat. V současné době testuje Čína automobil ovládaný mozkem, ještě dále vědci pokročili v ovládání prostetických končetin. Sanchez ale vidí ještě dál: „roku 2045 budeme schopní komunikovat s rodinou a přáteli bez potřeby mluvit nebo psát – jen pouhými mozkovými impulzy…“