Italové jsou nejzdravější lidé světa. Stolují kvalitně a pomalu
I přes stagnující ekonomiku a vysokou míru nezaměstnanosti jsou Italové ztělesněním zdraví a dlouhověkosti. Přesto však nejsou výrazně šťastní. A jak jsou na tom Češi?
Výsledky nejnovější studie Global Health Index od společnosti Bloomberg ukázaly, že obyvatelé slunné Itálie patří mezi nejzdravější populaci naší planety. Tato zjištění vychází z informací Světové zdravotnické organizace (WHO), Organizace spojených národů (OSN) a Světové banky a, jak se zdá, Italové si i přes nepříznivou ekonomickou stránku a 12procentní míru nezaměstnanosti (k roku 2016), kdy podle odhadů 40 procent mladých lidí nepracuje, nežijí vůbec špatně. Italské prvenství předstihlo zbývající 162 země, které byly do průzkumu zahrnuty. Přihlédnuto bylo zejména k pravděpodobnosti mortality na základě nemocí a příčinám úmrtí, srovnávány byly i výsledky délky života u různých věkových skupin a mnohé jiné negativní faktory jako kouření, obezita a dětská podvýživa, přičemž neméně důležité zastoupení měly i environmentální činitelé jako například míra znečištění či nedostatek čisté pitné vody.
Dlouhověcí Italové, obézní Američané
Prvenství tedy obsadila Itálie s 93,11 bodem ze sta, v těsném závěsu pak skončil Island s 91,21 bodem, na bronzovém místě Švýcarsko s 90,75 body, dále Singapur s 90,23 body a 5. místo vybojovala Austrálie s 89,24 body. Česká republika skončila se 75,76 body na 30. místě, čímž o celých 16 příček předběhla sousedy ze Slovenska s 65,10 body. Podle výsledků jsme zdravější než obyvatelé Spojených států amerických, kteří se umístili na 34. místě. Americká populace si pro svoji zemi opět vysloužila status jednoho z „nejtěžších států světa“. Podle Amerického centra pro kontrolu nemocí (U.S. Centers for Disease Control) je zhruba třetina populace žijící v nejchudších státech jako je Louisiana, Mississippi, Alabama a Západní Virginie považována za obézní. Nikoho zřejmě ani nepřekvapí, že za obezitou stojí nadměrná konzumace potravy v rychlých občerstveních bohatých na „rychlé“ cukry a tuky. Z výsledků nemohou být spokojeni ani obyvatelé Kanady, Velké Británie a zmíněných USA, kteří jsou ve velkém sužováni nepřenosnými chorobami (třeba vysokým krevním tlakem či zvýšenou hladinou cholesterolu) a celkově špatným duševním zdravím. Vraťme se ale zpět k Italům, kteří bodují i po stránce dlouhověkosti: zatímco dítě narozené v Itálii se může těšit z průměrného věku dožití kolem 80 let, v případě několika tisíc kilometrů vzdáleného přímořského státu Sierra Leone se člověk pravděpodobně dožije pouhých 52 let.
Zdravý a dlouhý život ke štěstí nevede
Za dlouhověkostí Italů nestojí žádná záhada, nýbrž zdravá strava obsahující velké množství čerstvého ovoce a zeleniny, samozřejmostí jsou pak libová masa včetně ryb a pravidelné používání olivových olejů. Dalším zdravotním plusem Italů je bezesporu samotný přístup k jídlu. Italové obecně patří mezi velké milovníky pokrmů, které rozhodně nešidí na přípravě. Prakticky denně si vaří dobře stravitelná a kvalitní jídla, která konzumují v pomalém a klidném tempu. To se ovšem nedá říci o nás Češích, kteří dáváme přednost konzumaci velkých porcí tučných jídel typu „vepřo, knedlo, zelo“. Je nicméně zajímavé, že naopak v otázce štěstí Italové mezi nejšťastnější země rozhodně nepatří. Podle výsledků World Happiness Report pro rok 2017 obsadila Itálie až 48. místo z celkových 155 zúčastněných zemí vybraných OSN.
Text: Petr Smejkal