12. listopadu 2020 17:00

Írán má dvanáctkrát víc obohaceného uranu, než povoluje dohoda

Írán má k dispozici dvanáctinásobek obohaceného uranu, než kolik mu povoluje dohoda z roku 2015. Informovala o tom Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Podle MAAE měl Írán v listopadu 2020 k dispozici 2 442,9 kg mírně obohaceného uranu. Mezinárodní úmluva, kterou v roce 2015 podepsal s Čínou, Francií, Německem, Ruskem, Velkou Británií a USA přitom Teheránu povoluje skladovat jen 300 kg obohaceného uranu v podobě fluoridu uranového (UF6).

Írán navíc obohacuje uran na 4,5procentní podíl izotopu 235U, přičemž má povoleno obohacování na 3,5 procenta. Mírně obohacený uran s podílem izotopu 235U mezi 3–5 % se využívá v jaderných elektrárnách a s tím také Írán vlastnictví této strategické suroviny obhajuje. K výrobě jaderných zbraní, čehož se v případě Íránu mezinárodní společenství obává, je nutné obohatit uran na 90 %.

Podívejte se, jak se vyvíjelo množství obohaceného uranu v Íránu. Hvězdička odkazuje na rok 2015, kdy byla podepsána dohoda o jeho regulaci:

Teherán vsadil na Trumpovu ješitnost

Írán se začal veřejně distancovat od svých mezinárodních závazků v červenci 2019 zhruba rok poté, co od dohody o íránském jaderném programu odstoupil americký prezident Donald Trump. Britský list Mail on Sunday tehdy s poukazem na uniklý obsah depeší bývalého britského velvyslance v USA Kima Darrocha napsal, že Trump vypověděl dohodu s Íránem kvůli tomu, že ji podepsal jeho předchůdce Barack Obama.

Nástupce Donalda Trumpa Joe Biden krátce po svém zvolení oznámil, že chce usilovat o navrácení podpisu USA pod strategickou dohodu s Íránem.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se prudce vyostřily v lednu 2020, kdy dálkově řízený americký dron zabil na letišti v iráckém Bagdádu velitele íránských elitních jednotek Kuds generála Kásima Sulejmáního. Oblast Perského zálivu byla v následujících měsících dějištěm slovních i skutečných přestřelek, v důsledku čehož íránská protiletadlová obrana omylem sestřelila ukrajinský Boeing 737.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom