8. února 2022 06:50

Intimní informace z menstruačních aplikací unikají na Facebook. Co s nimi dělá a co vám hrozí?

Na sociální sítě se mohou dostat i naše největší intimnosti. Stačí dát souhlas aplikaci, která podobná data sbírá a následně je poskytuje firmám jako Facebook.

Jakmile cokoli sdílíte s jakoukoli aplikací, riskujete, že se vaše data dostanou na veřejnost. Není řeč jen o sociálních sítích, kde je veřejné sdílení jejich podstatou, ale i o aplikacích velmi intimního charakteru. Například ženy často využívají tzv. „růžový kalendář“ při snaze počít dítě. Do kalendáře má přístup i jejich partner, který si tak může upravovat své pracovní cestování mimo domácnost podle ovulace partnerky. Připojit se může odkudkoli, otázkou však zůstává, kdo další může tato intimní data sledovat.

Skutečnost je taková, že vaše data jsou shromažďována a mohou být v některých případech sdílena se třetími stranami. Podle studie BMJ z roku 2019 bylo ve vzorku 24 aplikací souvisejících se zdravím 67 procent uživatelských dat sdíleno se zdroji třetích stran (pro marketing a analýzu), které pak mohly přenést informace do více než 200 společností čtvrté strany. Mezi tyto společnosti patřily firmy jako Facebook (dnes Meta) či Alphabet, mateřská společnost Googlu.

Co s daty dělají?

Pokud se například Facebook dostane k intimním datům žen, okamžitě nastaví algoritmus tak, aby se na jejich profilu ve správný čas začaly zobrazovat reklamy na potřebné hygienické propriety. Pokud se v kalendáři projeví několikaměsíční výpadek, znamená to, že je potřeba začít nabízet dětské pleny či kočárky. Americká Federal Trade Commission chránící spotřebitele dokonce zveřejnila, že společnost spravující data z aplikace Flo Period & Ovulation Tracker sdílela data o ovulaci žen právě s Facebookem.

Nesprávně použitá, respektive uniklá či přeprodaná data mohou mít nedozírné následky. Pokud by se dostala k americkým pojišťovnám a byla vyhodnocena, mohlo by to mít vliv na cenu pojištění. Ostatně i chytré hodinky zaznamenávající tep prozradí o jejich nositeli víc než osobní setkání. Dlouhodobé měření prozradí nastupující nemoc i fyzickou aktivitu a kondici, která má přímý vliv na zdravotní stav. Aplikace ví, kolik toho nachodíte, jak pravidelně spíte, a dokonce zná i výkyvy váhy.

Lidská data jsou extrémně individuální a data od tisíců uživatelů a uživatelek mají velkou vědeckou hodnotu. Ovšem jen v případě, jsou-li poskytnuta vědomě. To u řady aplikací rozhodně neplatí. I když ruku na srdce, kdo z vás poctivě pročítá, k čemu dává při instalaci softwaru v telefonu či počítači svolení?

Zdroj: Discover Magazine

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom