Indie bude mít revoluční jadernou elektrárnu. Překoná tak všechny ostatní velmoci
Mluví se o Číně, Rusku, USA..., ale Indie je zemí, která bude udávat jaderný tón. Nepodceňujme ji.
Po 15 letech vývoje a výstavby se blíží dokončení revolučního indického jaderného reaktoru – Indie vsadila na úplně odlišnou technologii než zbytek světa.
Prototyp reaktoru Fast Breeder Reactor neboli množivého reaktoru je důkazem toho, že Indie se v budoucnu chce spoléhat hlavně na obnovitelné zdroje energie.
Jako země s obrovskou poptávkou po elektřině je od Indie velmi chytré, že chce na obnovitelnou energii vsadit svůj kapitál. Nedávno totiž Indie oznámila, že plánuje přestat využívat více než 30 uhelných dolů a v budoucnosti se chce odvracet od uhelných elektráren, proto samozřejmě potřebuje nějakou alternativu.
7. Plutonium – Vědci zaplatí za gram plutonia okolo 88 000 Kč. Zdroj: Wikipedia
Vlastní zdroje jsou nejbezpečnější
Většina zemí včetně České republiky nakupuje dnes energii nebo její zdroje ze zahraničí – to platí i u českých jaderných elektráren, jejichž palivo musíme nakupovat z ciziny. Proto se nedá moc mluvit o nějaké energetické bezpečnosti nebo nezávislosti… Indie se rozhodla vsadit na jinou kartu – na zdroj, jehož má dostatek, a nebude tak na nikom závislá. A jde o zdroj, o němž zřejmě ani netušíte, že existuje.
Už přes 15 let pracují indičtí jaderní vědci na gigantickém jaderném zařízení v městě Kalpakkam, které leží na břehu Bengálského zálivu. Na rozdíl od většiny ostatních jaderných zařízení se jedná o technologie takzvaného „množivého reaktoru“. S touto technologií už Indie pracuje asi 27 let. Jak funguje a proč je to taková výhra?
Palivem v rychlých množivých reaktorech je plutonium, k udržení řetězové reakce tyto reaktory používají nezpomalené neutrony. Tyto reaktory se liší od běžných jaderných elektráren hlavně v tom, že neutrony, které udržují atomovou řetězovou reakci, cestují při vyšších rychlostech. Tento typ reaktoru je tedy schopen generovat více paliva, než spotřebuje.
"Tyto reaktory nám mohou pomoci získat až o 70 procent více energie a jsou bezpečnější než tradiční reaktory při současném snížení množství radioaktivního odpadu s dlouhým poločasem rozpadu," uvedl generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Yukiya Amano ve Vídni pro indický deník Times of India. Hlavní výhodou je ale to, že v těchto reaktorech je možné používat místo uranu thorium. Zatímco uran není v Indii běžný, má tato země druhé největší zásoby thoria na světě. Množivý reaktor v Kalpakkamu využívá právě tohoto prvku.
Bezpečnější a čistější
Před indickým reaktorem byl jediným komerčně provozovaným množivým reaktorem na světě ruský Beloyarsk, umístěný na Uralu. Ten ale využívá uran, a tak je indická cesta opravdu jedinečná. Také Čína by do tohoto velmi nadějného energetického byznysu vstoupila a pořídila si vlastní reaktor, zatím to ale nepůjde. Do technologie množivých reaktorů vstoupila pozdě, takže je její technika oproti Indii nejméně o deset let zaostalá..
Jiné země jako například Japonsko a Francie se také pokoušely vyvinout vlastní technologie množivých reaktorů, ale z technických a bezpečnostních důvodů nebyly úspěšné…