Hledá se Nemo málem vyhubil klauny. Úspěch Hledá se Dory bude ještě horší
Nečekané problémy s očekávaným úspěchem animovaného filmu...
Když šel roku 2003 do kin film Hledá se Nemo, byli milovníci přírody nadšení. Snímek dokázal zobrazit přírodu tak nádherně jako málokterý dokument. Jenže pár týdnů po premiéře se ukázalo, že dlouhodobé následky úspěchu tohoto animáku budou hodně problematické…
Zájem o klauny, jak se „Nemové“ správně nazývají, stoupl o desítky procent. Mořští biologové varovali, že pokud budou Nemové loveni, tak to může mít dramatický dopad na jejich populaci na korálových útesech. Naštěstí to dopadlo jinak – a v podstatě velmi dobře: akvaristé se naučili množit klauny v zajetí. Což mělo v důsledku pozitivní vliv, protože se tak populacím, které by byly lovené na korálech, ulevilo.
Jenže u Hledá se Dory to nebude fungovat… Biologové se domnívají, že po úspěchu tohoto filmu se zvýší o „Dorynky“ také zájem. Bodlok pestrý, jak zní správné jméno této ryby, se totiž v akváriích chová mnohem složitěji než klauni. A když se ho potápěči pokoušejí odlovit ve volné přírodě, často při tom poškodí korály…
Proč?
Tito bodloci totiž kladou vajíčka na otevřeném moři; většina jiných ryb svá vejce připevňuje na korály nebo kameny. Taková mláďata jsou hned po narození velmi samostatná, zato mláďata narozená na volném moři jsou prakticky bezbranná: nemají oči, ústa, zažívací trakt ani plně funkční nervový systém.
Akvaristé dlouhá desetiletí netušili, jak tato mláďata odchovat. A nevědí to dodnes: pokud se začnou bodloci pestří kvůli zájmu o film více lovit, chov v zajetí nemůže s jejich stavy nic udělat…
Kapka naděje
Na podzim roku 2015 oznámili vědci z Oceanic Institute na Hawaii Pacific University, že se jim podařilo úspěšně rozmnožit v zajetí bodloka žlutého, blízkého příbuzného bodloka pestrého. Pokud se podaří jejich úspěch zopakovat s bodlokem pestrým, bude to znamenat novou šanci i pro Dory…