Hlas matky pomáhá předčasně narozeným dětem lépe spát, ukázal výzkum
Krátce po porodu dítě vnímá víc, než bychom čekali. Hlas matky možná na první pohled nemusí hrát tak důležitou roli, ale opak je pravdou – právě tyhle zvuky dítě uklidňují a pomáhají jeho zdravému vývoji.
Snad každý rodič potvrdí, jak je budování vzájemného vztahu s čerstvě narozeným dítětem zásadní. Novorozenec si musí zvykat na zcela nové podmínky, mnoho se toho samozřejmě mění i pro rodiče. Hlas a vůbec verbální projev je pak nástrojem, který do těchto procesů neodmyslitelně zasahuje – vždyť už na plod v děloze se doporučuje mluvit. Teď se zdá, že je hlasový projev důležitější než co jiného!
Problémy předčasně narozených
Tým pediatrů a neurologů z Michiganské univerzity loni prezentoval výsledky výzkumu, v němž sledoval chování předčasně narozených novorozenců. Ti obvykle musejí být hospitalizováni na jednotce intenzivní péče, což rozhodně není klidné a příjemné místo, kde by člověk chtěl strávit své první dny života. Jak jim tyto nemilé okolnosti zpříjemnit? Nad tím se doktorka Renée Shellhaas a její kolegové důkladně zamýšleli a jejich experiment skutečně přinesl užitečné výsledky.
Na vzorku celkem 47 novorozenců se totiž ukázalo, že nahrávka hlasu matky zlepšuje spánkové vzorce těchto předčasně narozených dětí. Na matčin hlas jsou děti zvyklé už z lůna, a pokud jsou od tohoto zvukového podnětu v prvních dnech po porodu odděleny, může to mít neblahý vliv na jejich klid, orientaci ve světě a v neposlední řadě i spánek. Jenže stačí pouhá nahrávka matky, kterak čte dětskou knížku, a dítě spí mnohem klidněji – což znamená, že ho mnohem méně často probudí okolní rušný hluk.
Hlas jako základ
„Náš výzkum naznačuje, že i tak jednoduchá intervence jako puštění nahrávky s hlasem matky může vést k vyšší kvalitě spánku. Nicméně dopad této intervence se zdá být vyšší na novorozence, kteří se narodili nedlouho před plánovaným termínem nežli na nedonošenější děti,“ shrnula výsledky Shellhaas. Tudíž se zdá, že čím předčasněji je dítě narozené, tím menší účinek na něj tato pomoc může mít.
Tyto závěry se přitom zdají logické. Po devět měsíců (respektive občas méně) je mateřská děloha zdrojem živin, bezpečí a ochrany; není proto překvapením, že všechny tyto vlastnosti jsou také spojeny s hlasem matky. V roce 2010 navíc jeden výzkum dokázal, že hlas matky vyloženě napomáhá aktivaci mozku novorozence z hlediska učení se jazyku. Lepší zdroj informací o světě dítě prostě nemá, takže nezbývá než říct – maminky, nebojte se na své děti mluvit! Výzkumy naznačují, že je to pro ně důležitější, než by se mohlo zdát.
Text: MS