20. srpna 2017 11:07

Hitparáda nejdražších potravin světa

Jeden kilogram zlata stojí aktuálně necelý milion korun. Existují ale potraviny, které lze zlatem vyvážit. 

Poklad Berberů: arganový olej – 2700 Kč za 1 litr

Nejdražší olej světa pochází z plodů argánie trnité (Argania spinosa) – stromu, který už 80 milionů let roste na okraji pouště v Maroku. Litr arganového oleje stojí 2700 Kč. V čem je tajemství jeho jedinečnosti? Plody z pěti stromů dohromady vydají celkem právě litr vynikajícího oleje, který tradičně připravují místní berberské ženy.

Plody musí minimálně tři týdny schnout, než se z nich může olej vylisovat. Plody jsou zralé ke zpracování tehdy, když je vezmete do ruky, promnete o sebe a slupka se sama odlupuje. Ženy musí plody ručně vylouskat a jádra vylisovat. Arganové mandle se nejprve praží, pak se melou. Výsledkem je tekutá kaše. Aby se z této kaše získal olej, míchají ji ženy s vodou, až hmota vytvoří hrudky. Pak teprve mohou vylisovat vzácný olej.

Norsko-švýcarská aliance: filety z lososa, 16 000 Kč za 1 kilogram

Nejdražší a údajně také nejlepší losos na světě pochází ze Švýcarska. Kilogram stojí 16 tisíc korun a ročně se nevyrobí více než tisíc kusů filetů značky Balik, car Nikolaj první. „Z kilogramu masa použijeme na filety jen 30 %. A pokud nakonec ještě těchto 30 % vykazuje nějakou chybu, pak ho nepoužijeme vůbec,“ říká manažer firmy Peter Rebeiz.

Potřebné kvality dosáhnou jen vzácní lososi z norských fjordů. Tam jsou lososi chováni šetrně po dobu čtyř let, teprve pak se dovezou do Švýcarska. A v tamní továrně začíná proces zušlechťování masa. „Způsob, jakým vyrábíme filety, nepoužívá nikdo jiný. Na zpracování jednoho lososa potřebujeme tři až čtyři dny. Oproti tomu běžná průmyslová udírna lososů potřebuje zhruba dvacet minut,“ popisuje Rebeiz.

Japonský býk: hovězí steak – 46 000 Kč za 1 kilogram

Ale jde to ještě dráž. Za kilogram masa z plemene Wagyu s jemným mramorováním dají fajnšmekři až 46 tisíc Kč. Je tedy zhruba 10x dražší než normální hovězí. Wagyu znamená v překladu „japonský skot“, maso je známé především jako Kóbe-beef. Takto označené smí být jen maso z kusů, které se narodily, vyrostly a byly poraženy v okolí japonského Kóbe. V Japonsku byli tyto krávy a býci po staletí chováni jako pracovní zvířata, proto se u nich vyvinul systém, který jim umožňuje co nejrychleji vytvořit tukové zásoby. A právě po tomto masu prorostlém tukem fajnšmekři tak dychtí.

Rudé zlato pouště: šafrán – 270 000 Kč za 1 kilogram

Zvyšujeme cenu. Nejdražším kořením světa je íránský šafrán. Říká se mu také rudé zlato pouště a s cenou 270 000 Kč za kilogram se už zlatu opravdu blíží. Nejdůležitější oblasti pěstování šafránu leží na severovýchodě Iránu v provincii Chorásán. Sklizeň šafránu je jako závod se sluncem – krokusy šafránu musí být sklizeny před východem slunce, jinak šafrán ztrácí svoji cenu. Jeden sběrač tak nezvládne sklidit za den více než 500 gramů. Večer práce pokračuje – z tisíců květů musí být vytrhána jemná vlákna.

Jeseter-albín: bílý kaviár, 1 700 000 Kč za 1 kilogram

Nejdražší potravinou světa je bílý kaviár z jeseterů-albínů – kilogram stojí na světovém trhu až 1 700 000 Kč. Dráž už to v oblasti potravin nejde. Jeseteři-albíni jsou přitom extrémně vzácní. Chybí jim gen potřebný k produkci melaninu, to je příčina jejich bílého zbarvení. Chovat je ve velkém je v podstatě nemožné – je to otázka náhody. Jeden jeseter-albín má zhruba 300 gramů kaviáru.

(mih)

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom