Gibraltar má naočkováno a ukazuje život po pandemii koronaviru
Zapomeňte na lockdown a pomalé očkování způsobené nedostatkem vakcín. Na Gibraltaru už se život vrací do normálu.
Odborníci dlouhodobě tvrdí, že vakcinace je jedinou cestou, jak zastavit celosvětovou pandemii nemoci COVID-19. Do hry sice mohou ještě vstoupit mutace, vůči kterým bude očkování neúčinné, zatím se však zdá, že takový problém Evropu ani zbytek světa nečeká. Naopak již existují místa, kde se svět vrací do dřívějších kolejí.
89 procent obyvatel je proočkovaných
Sedět na zahrádce restaurace a popíjet víno s kamarády? Zní to neuvěřitelně, ale přesně tak to vypadá na Gibraltaru, kde většina populace získala alespoň první dávku vakcíny a počty pozitivních případů jsou mizivé. „Za poslední týden bylo hlášeno jen sedm nových pozitivních případů, v březnu zemřeli na covid dva lidé. V neděli podle místních médií nebyl v nemocnici ani jeden pacient s covidem – poprvé od prosince,“ napsal Tomáš Vasilko 23. března 2021 ve vydání Deníku N. Proočkováno by mělo být 89 % ze zhruba 33 000 obyvatel území, jež stále ještě patří pod správu Velké Británie, byť si jej hlasitě nárokuje Španělsko.
Good to see #Gibraltar bustling again. Lovely afternoon in Casemates for #MotheringSunday ☀️🐒 pic.twitter.com/la051mTB4s
— MickyBell (@MickyBell) March 14, 2021
Území kolem Gibraltarské skály jasně ukazuje, jaký efekt má očkování natolik rozsáhlé, že zajistí celospolečenskou imunitu. Všude se sice najdou lidé, kteří ze zdravotních či ideových důvodů očkovaní být nemohou, jejich procento je však na Gibraltaru nízké a nezdá se, že by představovalo zdravotní riziko. „Případy jsou zhruba na nule. Pokud to tak zůstane, když se vše otevře, je čas na oslavu pro celý svět,“ cituje Deník N amerického psychiatra Keitha Humphreyse.
Světlo na konci pandemického tunelu
Gibraltar je důkazem, že naděje na konec nouzového stavu a pandemických opatření existuje. Očkování proběhlo nejčastěji vakcínou Pfizer-BioNTech, která je spolu s dalšími typy vakcín používaná i v České republice. Jedná se o tzv. mRNA vakcínu s účinností přesahující 90 %, jejíž typ byl účinný již v boji s virem ZIKA, vzteklinou nebo chřipkou. Tato vakcína je zjednodušeně řečeno nosičem informace, který nutí buňky k výrobě tzv. S proteinu, který je pro nemoc SARS-CoV-2 jedinečný.
Yesterday Gibraltar became the 1st nation in the world to vaccinate its entire adult population!
— Xavi Ruiz (@xruiztru) March 18, 2021
Well done! 🇬🇮👏🏽 pic.twitter.com/kfqDH23TzL
„I malá část S proteinu je schopna vyvolat u očkovaného nejen tvorbu protilátek proti COVID-19, ale indukovat komplexní imunitní odpověď, a tím očkovaného chránit před onemocněním COVID-19,“informuje Státní zdravotnický ústav.
Doplňme, že hojně probíraná vakcína AstraZeneca představuje jiný, tzn. adenovirový typ vakcíny.