11. března 2022 14:45

Facebook povolí výzvy k zabití Putina, Lukašenka nebo ruských vojáků. Budou však mít jasná pravidla a detailní omezení

Globálně největší sociální síť reaguje na válku na Ukrajině vcelku nečekaným způsobem.

Všechna pravidla jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. To alespoň vyplývá z interní komunikace mezi zaměstnanci společnosti Meta, pod níž spadají sociální sítě Facebook a Instagram. Podle agentury Reuters, která se k inkriminovaným e-mailům dostala, totiž budou povoleny nenávistné projevy související nejen s ruskou invazí na Ukrajinu, ale i osobami Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka.

Prostor pro nenávist

Tzv. hate speech, v češtině nejčastěji překládaný jako nenávistné projevy, je dlouhodobým problémem sociálních sítí (a především Facebooku), což si postupem let vyžádalo zavedení poměrně přísných pravidel regulujících vyjadřování uživatelů. Komunikace mezi obsahovými moderátory Facebooku však dokazuje, že ani tato pravidla nejsou neměnná.

Z interních e-mailů nakonec vzešlo i oficiální prohlášení: „V důsledku ruské invaze na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického vyjádření, které by normálně porušovaly naše pravidla proti násilným projevům, například ‚smrt ruským vetřelcům‘. Stále však nedovolíme seriózní výzvy k násilí proti ruským civilistům,“ uvedl mluvčí společnosti Meta.

Konkrétně by tedy měly být povoleny výzvy k zabití Putina a Lukašenka, a to od uživatelů z Ukrajiny, Ruska a Polska. Zároveň však příspěvky nesmějí obsahovat návrhy konkrétních procedur či lokalit, jak a kde by mělo násilí probíhat. Dále výzvy k násilí proti Rusům by se měly omezit na ruské vojáky (kromě válečných zajatců) v souvislosti s invazí na Ukrajinu – což si mohou dovolit uživatelé z o poznání většího počtu států: Ukrajina, Rusko, Polsko, Arménie, Ázerbájdžán, Estonsko, Gruzie, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a také Slovensko. Česko v tomto výčtu chybí, takže tuzemští uživatelé by se stále měli mít na pozoru, aby jejich ostré komentáře nebyly vyhodnoceny jako nenávistné projevy.

Naopak kontroverzní batalion Azov je nyní možné na Facebooku v souvislosti s probíhající válkou podporovat. Ultrapravicový oddíl Ukrajinské národní gardy byl v minulosti kvůli využívání neonacistických symbolů Facebookem odmítán, momentálně jej však díky podílu na bránění Ukrajiny mohou uživatelé vyzdvihovat.

Válka o sociální sítě

Za zmínku přitom stojí, že v pátek 4. března ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zakázal v zemi Facebook kvůli omezení ruských státních médií, což údajně omezuje svobodný tok informací. Vzhledem k tomu, že v Rusku je Facebook poměrně minoritní sítí a mnohem populárnější platformy Instagram a WhatsApp, jež rovněž vlastní společnost Meta, zůstaly v provozu, však jde především o gesto zdůrazňující moc ruského režimu. Možná i proto se tedy zástupci Facebooku rozhodli rozvolnit vlastní pravidla a vyslat gesto opačným směrem.

ZDROJ: Reuters

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom