Elon Musk přiznal, že má stejnou poruchu jako Greta. Čím přesně trpí a jak ho to ovlivňuje?
Miliardář Elon Musk patří mezi trojici nejbohatších lidí na světě. Nyní přiznal, že se potýká s poruchou autistického spektra.
Miliardář, filantrop a pravidelný zdroj ambiciózních plánů pro lidstvo jménem Elon Musk uváděl 8. května 2021 populární zámořskou skečovou show Saturday Night Live. Snadno by se mohlo jednat o další potvrzení toho, kterak jihoafrický rodák úspěšně buduje svou mediální image neortodoxního podnikatele – a v takovém případě by se pro nás nejednalo o nijak zajímavé téma. Musk však v rámci pořadu přiznal, že trpí Aspergerovým syndromem, což k této poruše opět přitahuje určitou pozornost.
Spojení Grety a Muska
Před časem se rozhořela vášnivá diskuze kolem psychiky kontroverzní aktivistky Grety Thunberg, která se k Aspergerovu syndromu rovněž přihlásila. Je tudíž užitečné si připomenout, v čem vlastně spočívá. Jedná se o poruchu autistického spektra, tedy poškození nervového systému, v jehož důsledku jsou lidé citlivější na smyslové podněty, vykazují větší náklonnost k opakujícím se vzorcům chování a hůře chápou sociální realitu. V praxi je pro ně tedy obtížnější zapadnout do společnosti, rozumět vlastním i cizím emocím a často se raději uchylují do relativního bezpečí svého vnitřního světa ovládaného racionalitou, nikoli emocemi.
Zároveň je však třeba zdůraznit, že u Aspergerova syndromu nebývají nijak sníženy intelektové či verbální schopnosti (na rozdíl od jiných poruch autistického spektra) a nelze říct, že by se názory a obecně pohled na svět u lidí s tímto handicapem odlišovaly od zbytku populace. V případě zmíněné Grety Thunberg je patrné, že s emocemi neumí příliš dobře pracovat – což je pochopitelné jednak vzhledem k jejímu věku, jednak k její diagnóze. U Elona Muska však výstřední chování, pro Aspergerův syndrom vcelku typické, překvapí jen málokoho – koneckonců, jedná se o veleúspěšného podnikatele v technologickém sektoru, o jehož denních rituálech bylo napsáno už mnoho. Aktuální přiznání diagnózy tak vlastně není nic šokujícího.
Specifický projev
Na Muskově mluveném projevu je koneckonců patrné, že obličejová mimika a intonace jsou poněkud nestandardní. V úvodní řeči v Saturday Night Live neopomněl zmínit své leckdy těžko pochopitelné tweety či specifické chování, zároveň si však získal diváckou přízeň skromným vystupováním, v rámci něhož se nezdráhal udělat si sám ze sebe legraci. Nakonec i samotné Muskovy výstupy v celé show působily poněkud křečovitě, jakkoli mu snahu nelze upřít. Oproti profesionálním hercům a komikům je Musk ve svém projevu vcelku toporný, na druhou stranu se přece jen nejedná o kamerami ošlehaného performera.
Odvahu, již musel pro zapojení do tohoto typu pořadu sebrat, tak doplňuje snad jen racionalita takového rozhodnutí, neboť si je Musk jistě dobře vědom toho, že podobně odlehčená mediální vystoupení mu v očích diváků (a tedy potenciálních zákazníků) i investorů přihrají nějaké ty body navíc. Neoddiskutovatelným kladem však je další připomínka toho, že lidé s poruchou autistického spektra mají ve společnosti své důležité místo a dokážou věci, o nichž si většina ostatních může nechat jen zdát.