Džínově indigová modř? Novinka stará 6200 let
Když se řekne džínová modř, každý ví, o jakou barvu jde. Ale nikdo nezná její historii.
Džíny jsou již od poloviny minulého století každodenní součástí života lidí po celé planetě. Tento původně pracovní oděv, využívaný především pro svoji pohodlnost kovboji a zlatokopy v období zlaté horečky, se stal nenahraditelnou součástí šatníku prakticky všech lidí po celém světě napříč společenskými třídami i politickými systémy.
Za jejich popularizací stála pak především americká undergroundová scéna, jejíž móda byla později převzata holywoodskými hvězdami, které z nošení džín rychle udělaly masovou záležitost. Přesto se v období komunismu staly ve východním bloku otázkou statusu a prestiže – na kalhoty, které původně stály 1 dolar a byly používány jako dělnický pracovní oděv, se stály dlouhé fronty a jezdilo se pro ně do východního Německa. Málokdo ale ví, že tento populární kus oděvu by pravděpodobně nikdy nevznikl nebýt unikátního a tisíce let starého způsobu barvení tzv. indigovou modří!
Tento unikátní způsob barvení měl zásadní vliv nejen na módu původních obyvatel Ameriky a Středního východu před tisíci lety, ale velmi pravděpodobně ji zcela zásadním způsobem ovlivňuje i dodnes. Naznačuje to nedávný objev vědců z George Washington University.
Na tkanině z pouštní oblasti jménem Huaca, která byla objevena při vykopávkách již v roce 2009 na severním pobřeží Peru, byla objevena tzv. indigová modř, která dokazuje, že se tento specifický způsob barvení používal již před 6200 lety. Tedy daleko dříve, než prozatímní nálezy dokazovaly. Za tímto objevem stojí vědci z prestižní George Washington University v New Yorku, mezi jejíž absolventy patří také například bývalá první dáma Spojených států amerických Jacqueline Kennedy Onassis. Tento významný objev univerzita publikovala 14. září 2016.
Do této doby byl nejstarší nález tkaniny zbarvené indigovou modří datován do období před 4400 lety v Egyptě. Nejstarší písemné zmínky o tomto způsobu barvení pak sahají do období před 5000 lety a pocházejí právě ze Středního východu. Jeden z vědců, který na tomto objevu pracoval, dr. Jeffrey Splitstoser – archeolog a textilní odborník na univerzitě – k objevu řekl, že tato textilie dokazuje vysokou technologickou vyspělost textilní výroby domorodců z And. Současně dodal, že právě řada významných technologických postupů z Ameriky se v současné době upozaďuje na úkor nových technologií, které byly importovány přistěhovalci z Evropy v období kolonizace.
„Vývoj indigového způsobu barvení přitom hrál zásadní roli v tehdejším módním odvětví, stejně jako v textilním umění,“ řekl dr. Splitstoser a dodává, že rozbory textilie odpovídají svým složením stejnému druhu bavlny ze Středního východu, dnes známému pod názvem egyptská bavlna. Spekulace pak naznačují, že právě indigový způsobu barvení a vysoká technologická vyspělost výroby textilií původních amerických obyvatel mohou stát za vznikem samotných džínsů. Původ populární „denim módy“ tak pravděpodobně sahá více než 4000 let před náš letopočet!
Místo, kde byla látka nalezena, vědci označují za původní místo chrámu, kde látky spolu s ostatními objekty pravděpodobně sloužily nejen jako okrasa, ale byly také využívány při náboženských a společenských rituálech. Textilie je nyní k vidění ve sbírce muzea Cao v Peru.
Text: Pavla Janoušková