Drogy v kokpitech kamikaze i volně rostoucích rostlinách – to vše je efedrin
Efedrin je amfetamin. Víte, že se podával vojákům v čokoládě?
Válečný pervitin
Efedrin je látka, která se používá při léčbě astmatu, ale zároveň se používá na výrobu pervitinu. Když v Japonsku probíhal ke konci 19. století výzkum tradiční čínské drogy Ma Huang (Ephedra sinica, chvojník čínský), málokdo tušil, že z ní izolovaný efedrin později získá mysl drogovým uživatelů.
Chvojník čínský jako tradiční léčivo
V roce 1893 se podařilo chemikovi Nagai Nagayoshimu poprvé syntetizovat látku metamfetamin, tedy nechvalně proslulý pervitin. Podrobný chemický výzkum a následná výroba metamfetaminu se rozběhla v nacistickém Německu po roce 1934. V Berlíně sídlící firma Temmler Werken představila roku 1937 originální metodu výroby (S)-metamfetaminu. O rok později se na německý trh doslat Pervitin Tabletten obsahující v každé z tablet 3 mg metamfetaminium chloridu. Jelikož probíhala 2. světová válka, všechny možné – a někdy i nemožné – objevy hledaly uplatnění ve válečné mašinerii.
Metamfetamin fasovali jak japonští, tak němečtí vojáci, zejména piloti. V případě japonských kamikadze šlo o udržení pozornosti a nabuzení před výkonem, podobně na tom byli nesebevražední piloti a velitelé tanků v německé armádě.
kamikaze Zdroj: Wikimedia Commons
Letecká čokoláda s obsahem metamfetaminu se nazývala Fliegerschokolade, tankistická Panzerschokolade. Samotný název pervitin je německého původu a česká drogová scéna velmi brzy našla způsob, jak si jej vyrábět podomácku. „Pervitinová závislost představuje v České republice více než polovinu všech léčených závislostí na nealkoholových drogách a smrt z předávkování pervitinem asi třetinu drogové úmrtnosti… Po delším užívání může být poškozeno srdce či játra, oslabena je imunita, někdy se rozpadají zuby, a navíc vznikají toxické psychózy s pocity strachu a skleslosti, stihomamu, chorobné žárlivosti, občas bývají provázeny halucinacemi. V chronické fázi klesá inteligence, převažuje apatie a bezradnost, vyšší je i nebezpečí sebevraždy,“ píše Vladimír Vondrejs v časopise Vesmír.
Chvojník dvouklasý
Efedrin a Ephedra
V Česku se z hlediska tvrdých drog jedná o nejčastěji zneužívanou látku, „vařiči“ se snaží dostat k lékům obsahujícím efedrin. Frontman skupiny Vitacit Dan Horyna patřil k prvním uživatelům pervitinu u nás. Dost možná, že šlo u vůbec prvního na pervitinu závislého Čechoslováka, který se pod jeho vlivem pokusil o sebevraždu. Běžného uživatele pervitinu nenapadne hledat spojitost mezi efedrinem a rodem rostlin s názvem Ephedra (čti efedra). Česky se jmenuje chvojník a zejména chvojník čínský, který patří už po stovky let v Číně mezi mýtické, léčivé a z hlediska efedrinu „zneužívané“ rostliny.
Chvojníky se původně vyskytovaly na stepích od Středomoří po východní Asii, nicméně dnes už na ně lze narazit i v jižních Andách, USA a Mexiku. Přirozeně roste, byť velmi vzácně, na Slovensku chvojník dvojklasý (Ephedra distachya). U nás je k vidění v okrasných zahradách, odkud čas od času „uniknou“. Po desítky tisíc let člověk využíval chvojníky zejména pro jejich léčivé účinky – používal a používá se k lidové léčbě astmatu a má i diuretické účinky. Důkazem budiž 30 tisíc let starý pyl, jenž vědci analyzovali z rituální jeskyně v iráckém Shanidaru.
Chvojník dvouklasý v květu
Češi milují dovolenou v Chorvatsku, kde se chvojníky vyskytují ve velkém. Má rád skalnatá místa, dokonce si své útočiště najde i v puklinách zdí starých domů. Botanik ví, že za nimi má vyrazit do turisticky nepříliš atraktivních machií. Když se podíváte na fotografie, snadno pochopíte, proč se dá najít právě v okrasných zahradách.
Text: Topi Pigula