Moderní doplňky stravy obsahují zakázané látky. Vědci nalezli drogu, kterou užíval i Hitler
Potravinové doplňky má dnes doma řada z nás a někdy je skutečně překvapivé, jaké složení mohou nabízet.
Není žádným tajemstvím, že nacisté používali drogy pro zvýšení bojeschopnosti svých jednotek. Málokoho by ovšem napadlo, že se tyto „válečné stimulanty“ mohou objevit i v moderních doplňcích stravy. A právě to nyní vědci zjistili, když ve složení dostupných látek na podporu hubnutí a sportovních výkonů nalezli mimo jiné látku fenprometamin.
Zakázaný fenprometamin
Fenprometamin je již roky na seznamu zakázaných dopingových látek pro sportovce. Jedná se o experimentální drogu z dob 2. světové války, která se ve 40. a 50. letech prodávala pod komerčním názvem Vonedrin. V oficiálním magazínu Patentového úřadu Spojených států se Vonedrin objevuje 19. listopadu 1942, tedy v době, kdy t řetí říše dosáhla pomyslného vrcholu, když obsadila Evropu a bojovala u Stalingradu.
Nacistická armáda Zdroj: Getty Images
Výzkumníci a autoři studie, která vyšla v magazínu Clinical Toxicology, se rozhodli zakoupit on-line veřejně zcela přístupné výrobky a zjišťovali jejich složení. Celkem bylo zakoupeno 35 vzorků od sedmnácti značek, přičemž 8 z nich sloužilo jako přípravky na hubnutí, 6 byly sportovní či energetické doplňky stravy a 3 nebyly specificky označené. Ukázalo se, že kromě zakázaného fenprometaminu přípravky na hubnutí a zvýšení výkonu obsahovaly ještě osm dalších stimulantů či rizikových látek.
Jednalo se o detenol, fenprometamin, β-methylfenylethylamin, oxilofrin, 1,3-dimethylbutylamin, 1,3-dimethylamylamin, 1,4-dimethylamylamin, oktodrin a higenamin. Často byly tyto látky v přípravcích dokonce kombinované. Výsledek tohoto bádání přitom studie shrnuje jasně: Tyto potravinové doplňky mohou ohrozit správné fungování srdečního svalu.
Suplementy Zdroj: iStock
Nebezpečné látky najdeme i v Česku
Některé z výše zmíněných látek se vyskytují i nás. Například před konzumací doplňků s 1,3-dimethylamylaminem (DMMA) varovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR: „Užívání, resp. konzumace DMAA v různých formách může vyvolávat řadu vážných vedlejších účinků jako např. zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti a zvracení, mozkové příhody a může vést až k úmrtí.“
„DMAA byl v některých státech, např. na Novém Zélandu nebo v Austrálii, tolerován jako součást tzv. rekreačních drog, ale vzhledem k potvrzeným vedlejším účinkům bylo již přikročeno k regulaci používání této látky,“ píše dále Ministerstvo zdravotnictví v oficiálních podkladech.
Při zakoupení sportovních suplementů tudíž vždy kontrolujte složení. Nikdy nevíte, jaký mix život ohrožujících látek na vás může uvnitř plastového boxu s lákavě vypadajícím práškem čekat.