Dříve mladiství chodili za školu a kouřili cigarety. Dnes užívají opiáty na lékařský předpis
Užívání opitáů mezi mladistvými roste. Velký podíl na tom má ale medicína.
Legalizace drog je v poslední dekádě velkým tématem. Nejvíce se pak v souvislosti s legalizací mluví o mariuhaně, která je i v lékařství známá pro svoje léčivé účinky při léčbě roztroušené sklerózy, AIDS, artritidě a jako náhrada konzervativních a silně návykových analgetik při posledním stádiu rakoviny.
Na druhé straně debaty pak stojí zastánci konzervatvivních přístupů k léčbě pacienta, kteří argumentují jejím zneužíváním. Vědci z Kolumbijské Univerzity v New Yorku tento měsíc publikovali studii, ve které uvádí, že ve zneužívání léku na lékařský předpis vedou opiáty. O to více alarmující je, že se tento trend šíří především mezi mladistvými!
Nová studie zaměřená na zneužívání opiátů na lékařský předpis mezi mladistvými a dospělými pracovala s daty z Národního průzkumu o užívání drog posbíranými mezi lety 2002 až 2014. Účastníci studie byli rozděleni do tří věkových kategorií: mladiství ve věku 12 – 17 let, dospívající dospělí (18 – 24 let) a mladiství dospělí (25 – 34 let), kteří využívají opiáty z lékařských předpisů k nelékařským účelům. Výsledky studie zveřejněné v online magazínu Addictive Behaviours jsou jednoznačné a vypovídají o silně negativním trendu šířícímu se mezi mladistvými.
Druhá skupina, tedy dospívající dospělí ve věku 25 – 34 let, zaznamenala nárůst zneužívání léku na lékařský předpis o 37%! Nejmladší věková kategorie, tedy mladiství ve věku 12 – 17 let, zaznamenala nárůst o více než dvojnásobek a to z 11% na celých 24%! Naopak u třetí skupiny, tedy u mladistvích dospělých ve věku 25 – 34 let, se zneužívání léků na lékařský předpis prakticky nezměnilo. Studie pod vedením profesora epidemologie Silvia Martinse si také položila otázku, k čemu jsou léky nejčastěji zneužívány. V závislosti na věkové kategorii pak zaznamenali čtyř až devítinásobný nárůst zneužívání léku pro výrobu heroinu.
„Šance na výrobu heroinu z léků mezi dospívajícími mladistvými vzrostla během 12 let ze dvou na čtrnáct procent a ze dvou na dvanáct procent mezi dospívajícími mladistvými“, komentoval výsledky studie profesor Martins. Téměř 80% účastníků studie ve věku 12 až 21 let vypovědělo, že pro výrobu a konzumaci heroinu začali zneužívat opiáty na předpis již ve věku mezi 13 a 18 lety. „Tento zvyšující se trend zneužívání léků pro výrobu opiátů je alarmujícím problémem v oblasti veřejného zdraví“, dodává.
„Naše analýza podala nevyvratitelný důkaz o současných trendech využívání léků na předpis mezi mladou populací a je třeba tuto situaci řešit. Problém může být zakořeněn nejen v přístupu doktorů k předepisování léků, státní politice zdraví, ale také v lobby farmaceutických firem“ uzavírá profesor Martins. Na základě této studie pak její autoři vyzvali k veřejné debatě, medializaci tématu a zapojení odborné i laické veřejnosti. Užívání opiátů a jejich zneužívání bez lékařského dohledu totiž může vést k trvalému a nenavratitelnému poškození zdraví jedince.
Text: Pavla Janoušková