23. února 2022 05:10

Co představují Doněck a Luhansk? Putin posiluje vliv na území velkém jako jižní a západní Čechy

Západ pracuje na sankcích proti Rusku

Oblast Donbasu na východě Ukrajiny je od roku 2013 místem intenzivních bojů, které si vyžádaly nejméně 15 000 obětí. Rusko po celou dobu konfliktu odtržení dvou samozvaných republik od Ukrajiny finančně i vojensky podporovalo a 21. února 2022 ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o uznání jejich nezávislosti. O jak významné území se jedná?

Putinem uznané separatistické republiky na východě Ukrajiny, tedy Doněcká lidová republika (DLR) a Luhanská lidová republika (LLR), mají odhadem rozlohu 8 902, resp. 8 377 km2 a jsou tedy velké zhruba jako Jihočeský a Plzeňský kraj dohromady. Počet obyvatel se v roce 2018 odhadoval na 3,8 milionu lidí, z toho 2,6 milionu žije v DLR.

Separatisté v roce 2013, kdy obě samozvané republiky vznikly, ovládli sice menší část původní Doněcké a Luhanské oblasti nazývaných souhrnně Donbas, obsadili ale největší města a průmyslové podniky. V Doněcku, který se dřív jmenoval Stalino, žije přes 900 000 lidí, Lunansk je se 400 000 obyvateli zhruba poloviční a i ten byste na mapě bývalého SSSR hledali marně – tehdy se jmenoval Vorošilovgrad. Mimochodem, jména obou měst se dnes často nesprávně zaměňují za názvy celých oblastí.

Z hlediska průmyslu jde o jakési Porúří bývalého Sovětského svazu – po druhé světové válce zde postupně zde vznikly železárny a ocelárny živené místními doly na uhlí a železnou rudu. I proto sem v dobách sovětské vlády proudili dělníci ze všech koutů SSSR a univerzálním jazykem se kromě ukrajinštiny stala hlavně ruština. Tou podle posledního sčítání v roce 2001 mluvila zhruba polovina obyvatel.

Země penzistů

Moskva od roku 2013 vydala 720 000 obyvatelům separatistických republik ruské pasy a uznává občanské a řidičské průkazy, diplomy, rodné a oddací listy a SPZ automobilů vydané po roce 2017. Obě samozvané republiky Moskva dlouhodobě materiálně i finančně podporuje. Do Doněcku i Luhansku pravidelně míří konvoje se zásobami potravin a spotřebním zboží a podle agentury Bloomberg jen do doněcké centrální banky míří každý měsíc 2,5 miliardy rublů určených hlavně na mzdy a penze – jen v Luhanské republice tvoří penzisté 38 % populace.

Od roku 2013 probíhají boje mezi ozbrojenými silami obou samozvaných republik a ukrajinskou armádou, v důsledku kterých oblast opustilo přes 1,5 milionu lidí, z nich kolem 900 000 uprchlo do zahraničí, většinou do Ruska. Podle organizací hájících lidská práva dochází na obou stranách konfliktu k mučení a vraždění civilistů. Celkem si boje vyžádaly nejméně 15 000 obětí, z toho asi třetinu z řad civilních obyvatel.

Ukrajina, nebo Novorusko?

Obě separatistické republiky tvořily v letech 2014–15 jakousi konfederaci nazvanou Svaz národních republik, zkráceně Novorusko. Federace se sice záhy rozpadla, termín Novorusko ale používá ruská propaganda jako označení historického území, které na krymských Tatarech Rusko dobylo na konci 18. století a následně kolonizovalo ruským obyvatelstvem.

Termín použil i Vladimir Putin, když v projevu proneseném při příležitosti uznání obou separatistických republik obhajoval historické nároky Ruska na toto území. Krátce poté začaly v noci 22. února 2022 na území obou republik proudit ruské vojenské jednotky. Obě území se tak stejně jako Krym stanou nárazníkovým pásmem rozšiřujícím vliv Ruska směrem na západ.

ZDROJ: The Washington Post

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom