Doba ropná skončí do 20 let, tvrdí energetici. Přinese to obří změny pro všechny
Jedno je jisté: už naše vnoučata nebudou vědět, co to je ropa...
Studie zveřejněná v odborném časopise Energy Research & Social Science ukazuje, že během dvou desítek let by se svět mohl zbavit své závislosti na fosilních palivech. Je to sice hodně optimistická představa, ale není tak nereálná, jak by se mohlo zdát…
Podle autora práce, profesora Benjamina Sovacoola, nejde o nějaký velký skok způsobený nějakým zázrakem – ale o součinnost řady menších faktorů. Zkrátka nová energetická revoluce je na cestě – nicméně nepřijde sama, budeme jí muset lehce pomoci.
„Posunout se k novým, čistějším zdrojům energie, bude vyžadovat velký posun v technologii, politické regulaci a také v nastavení celého systému, včetně chování spotřebitelů,“ popsal Sovacool. Normálně by takové změny trvaly desítky a možná až stovky let, ale dynamika současné společnosti je taková, že by všechno mohlo jít výrazně rychleji.
Autoři práce ukazují, jak vypadá taková dynamika energetické revoluce. Například přechod na ropu, k němuž došlo na počátku 20. století, nebyl způsoben pouze objevením ložisek ropy, ale také odmítnutí elektromobilů, vznik laciných osobních automobilů se spalovacími motory a mnoho dalších příčin. Například Ontario se zbavilo závislosti na uhlí mezi roky 2003 a 2014. Zatímco před rokem 2003 se uhlí podílelo na místním energetickém mixu 25 procenty, nyní je to přesně nula.
Podobně rychle přešla z uhlí na jádro Francie: roku 1970 pocházela z jádra jen 4 procenta francouzské energie, nyní je to 75 procent. Obdobně Skotsko dnes vyrábí 57 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, Maroko a Švédsko by se chtěly stát již brzy zcela nezávislými na fosilních palivech.
Kde je háček?
Autoři práce si uvědomují slabiny svých plánů: vše, co se může změnit, totiž záleží na masivních státních investicích. Bez nich se nikdy nepodařilo změnit energetický systém…