Dnes nastane na obloze velká konjunkce planet! Chcete vědět víc?
Jste připraveni na kolaps civilizace? Spousta Čechů ano!
V sobotu 20. června večer, tedy v den s jednou z nejkratších nocí během celého roku, necelých 24 hodin před letním slunovratem (21. 6. 2015, 16:38 SELČ), nás čeká překvapivě jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů v průběhu celého letošního roku.
V čase závěru občanského soumraku se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety, Venuše a Jupiter s Měsícem. Nejedná se v žádném případě o natolik těsné setkání, aby nám k jeho prohlídce byl užitečný byť i sebemenší dalekohled či triedr. Vystačíme si zcela s neozbrojenýma očima. Tak bude náš dojem nejpůsobivější. Výše zmíněná tři jasná tělesa se na obloze vejdou do kruhu o průměru kolem 7°.
Pozorujte v 10!
Nejlepším kompromisním časem pozorování bude asi 22. hodina SELČ. Slunce v tom čase klesne již 6° pod ideální obzor a bude tak končit tzv. občanský soumrak a začínat soumrak nautický. Obloha sice bude ještě především nad západem, kde planety a Měsíc nalezneme, stále ještě hodně světlá, ale s ohledem na jasnosti zúčastněných objektů to za jasného nebe nebude výrazný problém. Druhým faktorem,proč pozorovat již takto časně, je výška Měsíce, Venuše a Jupitera nad obzorem.
Trojice se totiž bude velice rychle blížit západnímu obzoru a ještě na přechodu od nautického k astronomickému soumraku budou zapadat pod obzor. Nejjasnější z trojice, která nás bude zajímat, je samozřejmě Měsíc. Jeho stále ještě úzký srpek pouhé čtyři dny po novu bude zářit s jasností -9,2 mag a naleznete jej nad západo-jihozápadem již dlouho před 22. hodinou.
Druhou, co do jasnosti, bude planeta Venuše. V podobě Večernice se představuje na večerním nebi již několik měsíců a budou tomu pouhé dva týdny (6. 6. 2015) co prošla největší východní elongací (45° východně od Slunce). V aktuální vzdálenosti 0,6 AU září jako nejjasnější "hvězda" celého nebe o jasnosti -4,29 mag. V průběhu letošního jara se Venuše přibližuje na své dráze kolem Slunce Zemi a zvětšuje svůj zdánlivý průměr, který ve druhé červnové polovině dosahuje hodnoty téměř půl obloukové minuty (27,6"). V dalekohledu si pak můžeme všimnout již velice výrazné fáze planety připomínající Měsíc v první čtvrti.
Nejméně jasná je paradoxně největší oběžnice naší sluneční soustavy – obří Jupiter. Najít vysvětlení je ovšem velice snadné, stačí uvést vzdálenost planety od Země. Ta činí aktuálně 5,95 AU. V takovém případě už je i zdánlivý průměr 31,0" nadmíru dostatečný. Planeta, která se na své dráze kolem Slunce od Země již několik měsíců vzdaluje (opozicí prošla 6. února 2015), je však stále ještě dostatečně jasná (-1,42 mag) na to, abychom ji bez problémů spatřili i na jasné soumrakové obloze.
Tipy profíků
Dalekohled nám pak pomůže v blízkosti královské planety najít i její čtyři Galileovské měsíce. Satelity Calistó a Europa jsou východně a na západní straně od kotoučku planety spatříme měsíce Io a Ganymedes.
Lze jen doufat v jasné počasí na konci června. Pak už bude stačit pouze udělat si čas v průběhu sobotního pozdního večera a podívat se nad otevřený západní obzor. Odměnou bude nevšední podívaná na trojici jasných objektů na stále ještě světlé soumrakové obloze. Zkušení fotografové pak před sebou mají výzvu, jak co nejlépe toto nesourodé seskupení zachytit svými fotoaparáty.
Hvězdárna Rokycany