Další pokrok v umělé inteligenci: naučila se předvídat lidské chování
Člověk přestává být pro umělou inteligenci nevyzpytatelnou neznámou – roboti se postupně učí předvídat, co v další chvíli uděláme. Děsivé, nebo užitečné?
Používání umělé inteligence se neustále rozšiřuje. Občas děsíme vizemi, v jakých oblastech našeho života jsou už roboti neopomenutelně zakořeněni, přesto se stále nemusíme žádné apokalypsy ze strany strojů ani zdaleka bát; člověk sám pro sebe představuje v tomto ohledu mnohem větší hrozbu. Spojené síly vědců z Portugalska, Srbska a Velké Británie však nedávno přišly s nečekaným výzkumem, který možnosti umělé inteligence zase o kousek posouvá.
Předvídání lidských pohybů
Vědci totiž naučili roboty předvídat lidské pohyby. Snahou výzkumníků bylo vytvořit roboty, kteří dokážou porozumět lidským neverbálním signálům, obsahujícím plánované akce. To je důležité hlavně pro kooperaci s lidmi, kde nestačí správná identifikace aktuální činnosti, nýbrž stejně podstatné je i předjímání dalších kroků; takové pochopení ze strany strojů může podle očekávání vědců zefektivnit spolupráci lidí a strojů například při výrobních procesech v továrnách.
Limity umělé inteligence
Výsledky vědců byly až znepokojivě dobré a ukázaly, že při dostatečně omezeném množství úkonů (tedy různých pohybů, které mohou stroje od člověka očekávat) se umělá inteligence dokáže ve velmi krátkém čase naučit člověka „číst“ s obrovskou úspěšností! Konkrétně se využila technologie neuronových sítí, což je jeden z modelů umělé inteligence. K tomu jí stačí dva typy informací – jednak pohled, tedy kam se člověk dívá, a zadruhé postoj těla. Jakmile je anticipace dané činnosti vyhodnocena jako správná, tato nově nabytá znalost je skrze neuronovou síť „naučena“ a zahrnuta do existujících vzorců; tedy v zásadě obdobný proces jako když se novotám učí lidé.
Což v kombinaci s pokroky, které neustále představuje třeba slavná robotická společnost Boston Dynamics, může začít děsit. Pro roboty přestávají být fyzické limity lidského těla výzvou a je jen otázkou času, nežli umělá inteligence v podobě humanoidního stroje překoná naše možnosti pohybu; a pokud se taková technologie spojí s předvídáním našich dalších akcí (a to s vysokou úspěšností), můžeme mít zaděláno na problém. Zatím se samozřejmě stále bavíme na té úrovni, že je vše pod kontrolou, ovšem technologické pokroky jsou v poslední době nezanedbatelné.
Text: MS