Čtyřdenní pracovní týden se stává realitou. Sen mnoha zaměstnanců vyzkouší ve Španělsku
Čím dál více evropských zemích zjišťuje, že mnoho pracovních dní neznamená efektivní výsledky. Na jihu Evropy už ale chystají legislativní změny k lepšímu.
O zkrácení pracovního týdne se vedou debaty v mnoha světových zemích a některé soukromé firmy už třídenní víkend dokonce zavedly. Španělsko by se teď ale mělo stát první zemí, kde budou mít firmy se čtyřdenním pracovním týdnem podporu státu.
Hodně hodin neznamená efektivitu
Tamní vláda totiž odsouhlasila návrh levicové strany Más País, který firmám umožní tento režim vyzkoušet bez většího finančního rizika. Stát by jim měl dokonce v prvním roce kompenzovat 100 % nákladů spojených se změnou režimu. Ve druhém roce pak 50 % a ve třetím 33 %. Tak alespoň zní původní návrh. Vláda na projekt již nyní vyčlenila 50 milionů eur.
Práce z domova Zdroj: iStock
„Španělsko je jednou ze zemí, kde zaměstnanci odpracují více hodin než je evropský průměr. A přitom nepatříme mezi státy s vyšší produktivitou,“ vysvětlil Iñigo Errejón, předseda Más País. „Pracovat víc očividně neznamená pracovat lépe,“ dodal.
Experiment až pro 6000 zaměstnanců
Experimentální fáze projektu státní podpory by se mohlo zúčastnit okolo 200 firem s celkem 3000 až 6000 zaměstnanci. „Budeme rozhodně trvat na tom, aby ke zkrácení pracovního týdne došlo, aniž by se krátily platy a ztrácela pracovní místa,“ prohlásil poslanec Héctor Tejero, který s iniciativou přišel. Doufá, že se prokáží stejné výsledky, jako u španělské firmy Software Delsol, která jako první v zemi svým zaměstnancům třídenní víkend umožnila. „Lidé méně často chyběli v práci, zvýšila se jim produktivita a hlavně se zlepšila celková nálada zaměstnanců,“ dodal Tejero.
Iñigo Errejón, předseda strany Más País Zdroj: AP
Projekt má i své odpůrce
Přestože asi neexistuje zaměstnanec, který by nechtěl třídenní víkend, Španělský návrh má i své odpůrce. Jedním z nich je Ricardo Mur ze Španělské konfederace obchodních organizací. Podle něj jsou podobné experimenty v době, kdy je za dveřmi ekonomická krize, krajně nezodpovědné. „Teď je zkrátka potřeba odvést víc práce, ne méně, abychom zemi dostali z recese,“ prohlásil.
Japonsko je na tom s přepracovaností zaměstnanců extrémně špatně Zdroj: iStock
Přepracovanost může vést až ke smrti
Španělsko není jedinou zemí, která zkrácený pracovní týden zvažuje. Britští labouristé například tři dny volna každý týden navrhovali jako pomoc při postupném uvolňování proticovidových opatření. Ve Finsku zase podobnou debatu vedli loni na popud premiérky Sanny Marinové. A uvažují o něm dokonce i Japonci, kteří mají hrozivé statistiky úmrtí z přepracování. Téměř čtvrtina japonských firem totiž po svých zaměstnancích chce až 80 hodin přesčasů měsíčně. Nepřekvapí tedy výsledky studie, která tvrdí, že fatální důsledky v podobě mrtvice či infarktu hrozí jednomu z pěti tamních pracovníků.
Španělská vláda teď bude jednat o podrobnostech. Podle odhadů by první firmy měly začít na kratší pracovní týden přecházet na podzim.