Cizinci v Česku: Za co jim můžeme být vděční?
Víte, kolik u nás pracuje cizinců? Podílejí se na 13,2 % celkové zaměstnanosti v národním hospodářství v Česku. Ještě že je máme.
„Zatímco po vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004 tvořili cizinci působící na českém trhu práce necelá 4 % z celkového počtu zaměstnaných v ČR, v polovině roku 2019 to bylo již 13,2 %“, udává Jarmila Marešová z Českého statistického úřadu. Nejedná se jen o ukrajinské stavební dělníky, kterých je podle inzerátů neustálý nedostatek, či vietnamské prodejce, o kterých ještě bude řeč. V Česku studují stovky zahraničních mediků, operovat vás může doktorka z Asie či Afriky. Jeden příklad za všechny: zrovna vaše dítě může mít v péči Tara Hussein Tayeb, Kurdka pocházející z Iráku. Zdaleka už nejde jen o baťůžkáře, kteří se v bývalém Československu uchytili jako rodilí mluvčí a začali učit angličtinu, protože kvalita přeškolených ruštinářek zkrátka přestala vyhovovat a hlad po světovém jazyku naopak vzrostl. Imigranti mají kladný vliv na zaměstnanost v Česku.
Vietnamská večerka
Komu se to v poslední době nestalo? Zapomenutý chleba, vajíčka, rozdělaná večeře a najednou chybí ingredience. A na rohu, v domě či nedaleko, rozhodně blíže, než je nejbližší supermarket, je večerka s vietnamským prodavačem za kasou. Nebo návrat z vydařeného večírku, všude už je zavřeno, kromě... ano, vietnamské večerky nebo arabské „kebabárny“. Vietnamská komunita je u nás hluboce zakořeněná už z dob „předrevolučních“, neboť severní Vietnam byl spřátelenou socialistickou zemí, odkud k nám jezdili studovat, takže studenti tady získali jak kontakty, tak se naučili řeč.
Pravý turecký kebab Zdroj: Topi Pigula
Mnohem silnější základnu tady mají z dob bývalého Československa Slováci. Koneckonců Slováka máme aktuálně za premiéra. Podíváme-li se podrobněji na čísla poskytnutá Českým statistickým úřadem, kolik cizinců-živnostníků u nás podniká (k polovině roku 2019), je jich 92 013, což je zhruba tolik, kolik mají Pardubice obyvatel, a cizinců v pozici zaměstnanců bylo ke stejnému období 606 486, což je tolik lidí, jako kdybychom sečetli obyvatele Brna a Ostravy (což jsou po Praze největší města republiky).
Cizinecká statistika
Jakkoliv se před nedávnem Českem prohnala vlna živící strach z přistěhovalců, která vyústila v jediný teroristický čin. Ten ale neměl na svědomí žádný islámský přistěhovalec, ale český důchodce Jaromír Balda, který jakožto příznivec SPD podlehl strašení a mediální masáži, za což mu soud vyměřil čtyři roky „natvrdo“. Kolik tady máme cizinců? Tvrdá statistická data možná někoho překvapí. Zdaleka nejvíce je mezi námi Slováků (191 418). Poláci, kteří jsou druzí, jsou evidováni v počtu 45 187 lidí, Rumuni (43 055), Bulhaři (34 836) a Maďaři (17 924).
Čísla, která poskytl ČSÚ nedávají moc prostoru k panice a obavám z „islamizace“ země. Když si na jedné straně uvědomíme ukrajinské stavební dělníky a již zmiňované vietnamské večerky a arabská bistra a na druhé straně množství zahraničních turistů, kterých loni přijelo 27,8 milionu, což je více než dvojnásobek všech našich obyvatel, je jasné, že cizinci jsou pro naši zemi důležití. Možná víc, než bychom si chtěli připustit.
Text: Topi Pigula