Cizinci a my: fakta a mýty
Jaká jsou fakta týkající se cizinců u nás oprostěná od politické agitace?
Migrační krize
Česku se migrační krize ve skutečnosti vyhnula, jakkoliv se některá media (zejména ta dezinformační) a zejména sociální sítě hemžily katastrofickými scénáři. „Mě už je to jedno, já už dožiju, ale vaše děti budou znásilňovat cizinci,“ tvrdila pod vlivem facebookových komentářů Kristina H. Podle Ředitelství služby cizinecké policie žilo v roce 2016 rovných 496 413 cizinců. Na první pohled to v desetimilionové zemi vypadá jako ohromující číslo, přičemž azylantů z nich bylo pouhopouhých 2972 osob, tedy 0,6%. takřka polovina, přesně 221 484 osob tady bylo na základě přechodného pobytu.
Ale ani tady není důvod ke zděšení, jde totiž o pobyt na dlouhodobá víza nebo povolení k dlouhodobému pobytu. Když se řekne cizinec, skoro nikdo si nepředstaví občany EU dlouhodobě tady pracující. A nejen ti, kdož tady skutečně pracují, ale i jejich rodinní příslušníci. Není proto divu, že se nejedná o občany Sýrie či Blízkého východu, s kterými měli snahu strašit extrémisté či s nimi sympatizující politici. Lež poslankyně SPD Jany Levové utíkajících migrantech, které si spletla s lidmi jdoucími od rozbitého autobusu na spoj do nejbližší obce, je dostatečně mediálně známá. Vzhledem ke geografické blízkosti a v případě Slovenska i bezproblémovému vstupu do země asi nikoho nepřekvapí, že Ukrajinci a Slováci jsou u nás nejčastěji ubytovaní cizinci. Třetím etnikem jsou Vietnamci, jejich migrační vlny mají své historické kořeny ještě v hlubokém socialismu. A vietnamské večerky či bistra rychlého občerstvení tu a tam snad využije téměř každý z nás.
Statistika nelže
I když u nás není vzestup příliš markantní, tak počet cizinců u nás pomalu roste. Pokud nebudeme brát v úvahu politické proklamace mající za cíl vybudit ne-li přímo strach, tak alespoň obavu z budoucnosti, ale dáme prostor statistickým číslům, tak v roce 2016, tedy v roce „vrcholící migrační krize“ bylo u nás uděleno pouhých 148 azylů. Aktuálně se mluví o nízké zaměstnanosti a firmy si stěžují na nemožnost sehnat kvalitní zaměstnance. Co na to čísla Českého statistického úřadu? „Podíl zahraničních pracovníků na celkovém počtu zaměstnaných v národním hospodářství číní 9,1%,“ udává Jarmila Marešová měsíčníku Statistika a my a v textu dodává, že „občané států EU28 dosáhli v roce 2016 více než čtyř desetin (42%) z legálně pobývajících cizinců v ČR." V souvislosti s tím je zajímavý fakt, že v současnosti má každý dvacátý obyvatel ČR pas jiné země, což souvisí s tím, že u nás dorůstá už druhá generace migrantů
Málokdo sleduje tvrdá, ale nezkreslená čísla Českého statistického úřadu, většina populace sleduje media, v nichž mohou být vybraná data dána do nejrůznějších, často bizarních souvislostí. Jak pravil astrolog Hampl ve filmu Pane vy jste vdova: „čísla nelžou“. Nezbývá než dodat, že s čísly lžou jenom lidi.
Text: Topi Pigula