Čínský Božský orel: utajovaný vojenský dron největší armády světa
Z komunistické Číny unikly na veřejnost záběry tajně vyvíjeného bezpilotního drona. Máme se bát?
Ve světle aktuálních událostí na Blízkém východě, expanze Islámského státu a územních ambicí Ruska (viz zabrání Krymu) nejsou čínské vojenské technologie na pořadu dne. To ale neznamená, že by největší (komunistická) země světa nevyvíjela špičkové technologie a nepřizpůsobovala svou výzbroj na podmínky, v nichž se povedou konflikty ve 21. století. Nově pronikly na veřejnost záběry a několik málo podrobností z dokončeného drona, který má unikátní design a patří mezi největší bezpilotní letouny světa. Čína, stále poněkud tajemná asijská velmoc, má svá žhavá želízka v ohni na mnoha místech světa. K tomu jí dopomáhají nejen špionážní družice, ale nově i Božský orel, v čínštině zvaný Shen-Ying.
Snímky ukazují dvoutrupý letoun s velkými ocasními plochami a extrémně dlouhými křídly (odhady podle zveřejněných tajných fotografií mluví o rozpětí křídel 35 m, britský bulvár píše až o 50 m), které dokonce zasahují až za konec letounu. Američané se obávají, že technologie, jež jsou součástí elektronické výzbroje, dokážou odhalit „neviditelné letouny“ stealth. V této souvislosti se spekuluje, že čínský radar dokázal zaznamenat americkou „neviditelnou“ stíhačku F-22 Raptor na vzdálenost 500 km. Z použitých technologií je jasné, že jeho využití je namířeno hlavně proti letounům F-22S, F-35S a B-2S US Army. Využití Shen-Ying je široké.
Od doprovodu vlastních letadlových lodí, odkud je bude střežit z neviditelných výšin, přes vyhledávání nepřátelských bojových prostředků včetně již zmíněných letadel chráněných stealth technologií až po snímkování a monitorování (ne)přátelského území. Zatím se dostupné materiály nezmiňují o tom, že by Božský orel nesl nějakou konkrétní výzbroj podobnou té, jakou mají americké drony likvidující nepřátelské bojovníky Islámského státu. Mezi základní „triky“ Bižského orla je snížení elektronického podpisu (odrazu na radaru), čemuž je přizpůsobený tvar trupu a nejmodernější komunikační technologie.
Zároveň se snaží zabránit vyzařování zachytitelných elektromagnetických emisí z palubních počítačů. "Ve skutečnosti žádný z letounů technologie stealth není zcela neviditelný, protože vždy vygeneruje radarový podpis," říká Douglas Barrie, odborník na vojenskou leteckou techniku z International Institute for Strategic Studies v Londýně. Díky rychlému postupu v radarových technologiích jsou „neviditelná“ letadla čím dál „viditelnější“, a dokonce už došlo i k jejich sestřelení.
Proto začínají hrát bezpilotní drony prim a nabývají čím dál více na důležitosti. V případě jejich selhání totiž nehrozí ztráta palubního personálu. Právě Božský orel je považován za čínského lovce stealth letounů, neboť dokáže spojit jednotlivé radary do jednoho vyhodnocovacího systému. Jakmile nepřítele zaměří, není těžké předat údaje o jeho poloze některému palebnému systému, který se „postará“ o zbytek. „Díky tomu, že dokáže operovat ve velkých výškách, je schopen včas zaměřit ze země vystřelení rakety a připravit útočnou čínskou akci,“ píše server Popular Science.
Čínská utajovaná vývojová centra vyvinula celou řadu bezpilotních prostředků, ale nově odhalený Božský orel je zatím bezprecedentně nejschopnějším. Konstrukční prvky korespondují s ruským strojem Suchoj S-62, což ukazuje na tajnou spolupráci s ruskými vývojovými centry. Země obklopená Velkou zdí si je vědoma svého rostoucího vlivu ve světě, to na straně jedné, a problémů demokratického světa na straně druhé. A až dojde ke konfliktu, chce být připravena nejen ideologicky, ale i technicky. A let Božského orla jasně ukazuje, že to myslí vážně.
Text: Topi Pigula