Čína chce prozkoumat asteroid Apophis, který se může srazit se Zemí
Čínské kosmické plány jsou velkolepé. Nově představené úmysly jsou značně ambicióznější než plány NASA, která stále čeká, co s ní provede nový americký prezident.
Poté, co Čína pošle sondu na Mars v roce 2020, plánuje její kosmické agentura prozkoumat tři asteroidy a přistát na jednom z nich. Automatické stroje by na něm měly provádět vědecký výzkum, uvedl pro agenturu Činhua jeden z expertů této agentury.
"Bílá kniha čínských kosmických aktivit“ vydaná nedávno Informační kanceláří státní rady, pokládá mise k asteroidům za jednu ze státních priorit. Ji Jianghui, výzkumný pracovník z Observatoře na Purpurové hoře uvedl pro čínskou tiskovou agenturu, že o výpravě k planetkám a pak k Jupiteru a jeho měsícům je již prakticky rozhodnuto.
Plán expertů zní nejprve letět proletět sondou kolem asteroidu, poté sledovat jiný asteroid sondou a nakonec na třetím asteroidu dokonce přistát - přímo na místě by s pak měly odebrat vzorky z jeho povrchu.
Pokud by se to Číně podařilo, zařadila by se do exkluzivního klubu. Zatím totiž dokázaly na asteroidu přistát pouze Spojené státy a Japonsko. Zejména japonský úspěch je vynikající - sonda Hayabusa 1 přistála na asteroidu Itokawa a přinesl vzorky zpět na Zemi. Třeba Rusko, i když v mnoha jiných oblastech kosmického výzkumu stále světová jednička, může o podobně přesném manévru jen snít.
Na Měsíc i k Apophisu
Čína pošle lunární sondu Chang'e-5 na Měsíc a přiveze na Zemi vzorky hornin už během roku 2017. Od úspěchu této mise se odvíjí vše ostatní – pokud uspěje, bude to pro Čínu test technologie pro přistání na asteroidech. Nejdůležitější by pro čínské vědce měly být asteroidy blízké Zemi – jejich znalost je klíčová rovnou z několika důvodů: Jednak je důležité je znát jejich složení pro případnou kolizi se Zemí, ale zajímavé to je také z ekonomických důvodů.
Asteroidy se mohou stát zdrojem vzácných kovů i vody pro další kosmické mise. Současně, oni jsou dychtiví studovat vznik a vývoj asteroidů, které by mohly vrhnout světlo na původ sluneční soustavy, jakož i vzniku života a vody na Zemi.
Jedním z asteroidů, které chce Čína prostudovat, je slavný Apophis. Toto těleso totiž opravdu může reálně ohrozit život na Zemi.
Asteroid Apophis, který v letech 2029 a 2036 v bezpečné vzdálenosti proletí okolo Země, by se s naší planetou mohl srazit v roce 2068. Pravděpodobnost kolize je ale podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) velmi malá, na základě posledních výpočtů činí 2,3 : 1 000 000.
Planetka, která je vedena pod katalogovým číslem 99942, má průměr přibližně 325 metrů. Ihned po svém objevení v roce 2004 byla označena jako potenciálně nebezpečná, neboť tehdejší propočty naznačovaly bezmála tříprocentní pravděpodobnost srážky se Zemí v roce 2029. Pozdější studie sice apokalypsu vyloučily, ale otazník dlouho zůstával nad rokem 2036. Podle lednové zprávy NASA činí hrozba srážky v tomto roce jedna ku milionu.
Čínští vědci plánují, že jejich sonda poletí s Apophisem bok po boku – přístroje na její palubě budou sledovat, jak vypadá a další podrobnosti o jeho povrchu. Celá mise bude trvat asi šest roků, uvedl Ji. "Aby bylo možné vyrovnat se s potenciální hrozbou objektů v blízkosti Země, potřebujeme nejen systém pozemských teleskopů pro vytvoření monitorovacího systému, ale také kosmické sondy, které budou zblízka studovat jejich fyzikální vlastnosti i strukturu, " říká Ji.
Text: MK