Chcete se zdokonalit v čemkoli? Stačí na to myslet!
Kdo chce být lepší, musí dřít. Taková poučka se nabízí, ale ne vždy je nutné nechat pro lepší sportovní výkony krev na hřišti. Trénovat se dá i hlavou – a je to překvapivě efektivní!
Opakování je matka moudrosti – a také vytváří mistrovství v čemkoli, co si zamanete. Na internetu najdete dlouhodobě opakovanou poučku, že když něčím strávíte deset tisíc hodin, stanete se v dané činnosti absolutní špičkou. Je samozřejmě nesmyslné se upnout na podobná absolutní čísla, jelikož do hry vstupuje obří množství faktorů, ale asi nikdo nebude rozporovat, že trénink a opakování ke zlepšování skutečně vedou. Řada výzkumů však ukazuje, že trénink může probíhat i v představách!
Úspěch v mysli
Už před několika desetiletími zaujal výzkum doktora Biasiotta z americké Chicagské univerzity, který se následně pokusilo napodobit množství sportovních psychologů. Biasiotto s účastníky výzkumu trénoval basketbal a rozdělil je do tří skupin – první měla reálně trénovat trestné hody (střílení z místa na koš ze zhruba pětimetrové vzdálenosti), druhá si tuto činnost měla pouze představovat a poslední, kontrola skupina neměla dělat nic. Těmto formám tréninku se účastníci měli věnovat hodinu denně po dobu jednoho měsíce. A výsledky už možná tušíte.
Kontrolní skupina, která netrénovala, se v úspěšnosti proměněných hodů nijak nezlepšila. Skupině trénujících vzrostla pravděpodobnost úspěchu o 24 procent a překvapivě se výrazně zlepšila i druhá skupina – pouhé představy toho, jak proměňují koše, zlepšilo tyto basketbalisty o 23 procent! Aniž by se tedy během měsíce dotkli míče, zlepšili se úplně stejně jako ti poctivě trénující.
Není trénink jako trénink
Tento experiment inspiroval spoustu dalších výzkumníků, kteří se začali zabývat silou vizualizace, a postupně se dostal i k samotným sportovcům – řada z nich přitom vzpomíná, jak jim postačila i vizualizace k úspěšnému zakončení jinak nepředstavitelně těžké akce. Tohle už je víc než jen tolik probírané pozitivní myšlení, zde se odehrává něco až magického. Přesný mechanismus fungování tohoto fenoménu není úplně jasný, ale dává smysl, že k úspěchu je nutná souhra fyzických i psychických faktorů.
Obzvláště slavní golfisté jako Jack Nicklaus, Arnold Palmer či Ben Hogan se rozpovídali o tom, jak jejich úspěšnost přesného trefování jamek stoupala, když si skvěle zasažený míček jen představovali. Správné mentální nastavení je tedy pro úspěch klíčové, a tak se nebojte trénovat, i když k tomu fyzicky nemáte příležitost; i takové cvičení se totiž zjevně počítá!
Text: MS