Chcete být opravdu produktivnější? Přestaňte řešit produktivitu
Produktivita je velkým tématem dnešní doby. Všichni se snažíme být lepší, jenže za jakou cenu? Ukazuje se, že leckteré cíle jsou opravdu nesmyslné…
Publicista a spisovatel Ayodeji Awosika každých několik dní napíše článek o tom, jak žít lepší a produktivnější život. Možná vám už všechny tyto rádoby chytré rady, kterými by se člověk měl řídit, lezou krkem. Neustále totiž slýcháme doporučení všelijakých "hacků", díky nimž se nám podaří vše, co si usmyslíme. Jaké je potom zklamání, když to nevyjde, že? Awosika však v jednom ze svých textů radí něco, co jde proti jeho obvyklé filozofii, ale většinu z nás by mohlo skutečně potěšit – nabádá nás totiž, abychom přestali intelektuálně masturbovat.
Kultura dokonalosti
Možná si vzpomenete na slavného Tylera Durdena z filmu Klub rváčů, který říkal, že sebezdokonalování je masturbace. V případě naší kultury produktivity to nepochybně platí. Hledáme digitální aplikace či papírové diáře, do nichž by se nám co nejlépe psaly naše úkoly; přemýšlíme nad tím, jak to Steve Jobs skvěle vymyslel, když chodil neustále v tomtéž oblečení; přemáháme se ke vstávání s ranním kuropěním, abychom stihli meditovat, psát deník, snídat smoothie, běhat a leccos dalšího, neboť většina miliardářů to tak přece dělá, že?
Awosika takové chování připodobňuje k pornografii. Namísto toho, abychom život skutečně žili (a úkoly plnili), tak trávíme čas plánováním a zdokonalováním obvykle dostatečně funkčních systémů. Lidé, kteří tohle neřeší a jednoduše si píší úkoly kamsi na papír vedle počítače, často dokážou udělat mnohem víc než někdo s vymazlenou technikou na pečlivé zaznamenávání všeho. Není to tím, že by byli schopnější, prostě se jim jen daří investovat čas do toho důležitého – tedy do samotného dělání věcí namísto přemýšlení, jakým způsobem je dělat.
Zkratky k produktivitě
Co tedy s tím? Nesnažme se neustále hledat zkratky a všelijaké zrychlené cesty k cíli. K většině úspěchů je totiž třeba čas. Toho přitom nikdo z nás nemá nazbyt – možných aktivit je takové množství, že právě čas se snažíme ošálit. Trefně to vystihlo kontroverzní tetování rappera Post Malonea, který si nechal na obličej vytetovat slova "always tired" (v překladu stále unavený). Můžeme diskutovat nad tím, nakolik je moudré si něco takového vytetovat na obličej (potažmo je-li vůbec nějaké obličejové tetování rozumným krokem), ale hudebník tak poukázal na problém, který řeší většina mileniálů. Namísto toho, aby si úspěšný muzikant ve svých 23 letech užíval peněz a slávy, cítí se vyčerpaně a přepracovaně.
Je potřeba se smířit s tím, že člověk nestihne všechno. Zkuste si vybrat jeden směr, ideálně ten, co vás nejvíc baví. V něm se pak zlepšovat, ale postupně, dlouhodobou prací v dané oblasti. A pokud taková námaha nebude završena milionovými ciframi na účtě, tak co? Vždyť zasvěcení života něčemu příjemného či smysluplnému je mnohem lepší.
Text: MS