4. srpna 2019 06:00

Bratři na nože: Hádka, díky které v jednom městě vznikly Puma i Adidas

Adolf a Rudolf Dasslerovi nejprve vedli prosperující výrobu tenisek. Když se po válce pohádali, založili si vlastní firmy – Adidas a Pumu.

Příběh vzniku Adidasu a Pumy zní tak trochu jako pohádka: V malém bavorském městečku Herzogenaurach žili dva bratři Dasslerovi, a protože byli po otci zruční, založili si v roce 1924 malou obuvnickou firmu. Jeden boty navrhoval a šil, druhý je šikovně prodával. Asi není třeba dodávat, že šlo o boty sportovní. Jenže pak přišla válka a bratři se neshodli v názorech na to, jak velkým zlem je vlastně nacismus. A aby toho nebylo málo, svedli si vzájemně manželky.

Osobní příběh obou bratrů skvěle zpracovali režiséři filmu Rivalové navždy – bitva o tenisky.

V roce 1947 už se v Herzogenaurachu kvůli sporu obou bratrů málem nedalo dýchat. Obuvnická firma Gebrüder Dassler se rozdělila – starší Adolf (Adi) Dassler založil Adidas, mladší Rudolf (Rudi) si o rok později zaregistroval Pumu. Ještě když dnes přijedete do 22tisícového městečka, nestačíte se divit. Řeka Aurach ho rozděluje na dvě poloviny, přičemž sídla Pumy a Adidasu leží na opačných březích. Jít například na polovinu Pumy kupovat maso v teniskách od Adidasu se nedoporučuje – riskujete zdravotní potíže.

Bratři Dasslerovi ve stínu nacismu

Oba znesváření bratři přitom slavili se svou předválečnou obuví značné úspěchy. Podařilo se jim obout podstatnou část německé atletické reprezentace a v roce 1936 dokonce v jejich botách získal na XI. letních olympijských hrách v Berlíně Američan Jesse Owens čtyři zlaté medaile.

Už v roce 1933 se oba bratři Dasslerovi stali členy německé NSDAP a Adolf musel dokonce po vypuknutí války na rok k wehrmachtu. Byl ale propuštěn a když ho po pádu Berlína Američané vyslýchali, přišel mu triumf černého Američana Owense z Berlína vhod. Němec, který natruc Hitlerovi obul černošskou atletickou legendu, přece nemohl být nepřítel…

Naproti tomu Rudolf strávil rok v americkém vězení a po propuštění obvinil bratra, že ho udal okupačním silám. To spolu se spory o majetek a další směřování společné firmy prohloubilo jejich rozkol.

Adolf v roce 1947 získal zakázku na likvidaci přebytečných pneumatik k americkým džípům a nákladním automobilům (v Evropě byly takových pneumatik miliony kusů) a začal z nich vyrábět tenisky. Byl už autorem desítek (později stovek) patentů a zdálo se, že jej nic nezastaví. Naštvaný Rudolf se pustil jinou cestou – založil si vlastní továrnu, kde pod značkou Ruda rozjel výrobu vlastní sportovní výbavy. Ruda se ale moc nechytlo, takže už v roce 1948 vznikla Puma.

Oba bratři spolu až do své smrti nemluvili – Rudolf zemřel 27. října 1974, Adolf ho přežil jen o čtyři roky (zemřel v Herzogenaurachu 6. září 1978). Podle svého přání jsou pohřbeni na místním hřbitově v Herzogenaurachu co nejdál od sebe… A jak to bylo s těmi manželkami? Nic není potvrzené, ale mluví se o poměru mezi Rudolfem a Adolfovou ženou Käthe. A to v jedné rodině a v malém konzervativním městě nebylo snadné utajit.

Adidas ani Puma už dnes potomkům Dasslerových nepatří, za oběma značkami stojí francouzský kapitál.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom