10. dubna 2021 00:03

Bramborový salát je záhadou. Ještě před 100 lety ho u nás nikdo neznal

Mysleli jste si, že s bramborovým salátem se o Vánocích patlali už čeští obrozenci? Omyl – tradičnímu salátu z brambor, vajec a zeleniny s majonézou není ani 100 let.

Ani matka všech českých kuchařek Magdalena Dobromila Rettigová ho mezi svými recepty v nám dnes dobře známé podobě nemá. Žádné předávání vyzkoušených receptů z generace na generaci, zaručené tipy na ty nejvhodnější brambory, tajné rodinné přísady… Bramborový salát dokonce někteří z našich praprarodičů v dětství vůbec neznali.

Podle jedné kuchařské tradice jsme mohli bramborový salát přivést z Ruska. Tam se něco takového tradičně podává na Silvestra s tím, že původcem tradice je francouzský kuchař, který salát podával moskevské smetánce.

V českých zemích se bramborový salát objevil až ve 20. letech 20. století, kdy se postupně prosadil jako hlavní příloha vánoční tabule. Jeho obliba stoupla hlavně v době protektorátu ve 40. letech – jeho ingredience se daly sehnat (případně nahradit) i v nuzných letech druhé světové války.

Desítky let starý recept

Po válce už bramborovému salátu nestálo nic v cestě. Tradiční rodinná kuchařka (desáté vydání z roku 1960) tak uvádí univerzální recept na slavnostní pochutinu:

Bramborový salát: 1 kg brambor, 10 dkg cibule, 15 dkg okurek, zálivka: 1 šálek vody, citronová šťáva, 4 lžíce oleje, půl lžičky hořčice, sůl, pepř, cukr.

Další se zeleninou: 1 kg brambor, po 10 dkg cibule, okurek, hrášku nebo zelených paprik, nebo v další variantě vařený celer, mrkev, petržel, případně syrový celer, 2 jablka, 10 dkg kysaného zelí.

Historie bramborového salátu je zkrátka trochu jiná, než jste si zřejmě mysleli...

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský