Bestie z východu, která svírá Evropu, je vidět až z vesmíru
Termín Bestie z východu (Beast from the East) se v Británii ujal pro chladné a větrné počasí způsobené přílivem studeného kontinentálního vzduchu ze Skandinávie a severního Ruska. Zima 2021 ale zahnala „bestii“ až k nám.
Do určité míry se tento jev opakuje každou zimu. Studený vzduch rotující vysoko ve stratosféře nad severním pólem začne náhle proudit pomaleji a klesá dolů. Díky rychlé ztrátě výšky se ohřeje a způsobí silné proudění, které odkloní do té doby převažující západní proudění v Evropě směrem na jih. Uvolněný prostor pak začne zaplňovat chladný vzduch z Arktidy.
Bestie z východu
V případě vysokého tlaku vzduchu nad Skandinávií studený vzduch ze severních oblastí proudí hlavně nad britské ostrovy, kde způsobuje silný déšť nebo sněžení obvykle následované záplavami. Takzvaná Bestie z východu nejvíc dotírala v roce 2018, kdy v Británii nepřetržitě sněžilo deset dnů za sebou. Průvodním jevem „bestie“ jsou také celodenní teploty pod bodem mrazu.
Británie - sníh
Bestie z východu ale v zimě 2021 dosáhla jižněji než obvykle, v důsledku čehož silné sněžení i mrazy zasáhly kromě Británie – jen ve Skotsku napadlo půl metru sněhu – také Nizozemsko, Německo a východní Evropu včetně České republiky. V Nizozemsku se k tomu přidala bouře Darcy, díky níž v zemi kanálů bude zřejmě moci po 24 letech proběhnout tradiční maraton v bruslení.
sníh Praha
Družice, které vidí úplně všechno
Meteorologové příchod tohoto zimního jevu předpokládali už týdny předem. Podstatnou roli ve zpřesňujících se předpovědích jednoznačně hrají meteorologické satelity, a to zdaleka nejen ty evropské.
družice NOAA-15 Zdroj: Wikimedia Commons/volné dílo
Podívejte se, jak jedna z meteorologických družic amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) zachytila srážkovou situaci nad Evropou ráno 8. února 2021. Konkrétně jde o družici NOAA-15, použité zobrazení HVCT pracuje s falešnými barvami založenými na teplotě:
družice NOAA-15 počasí Zdroj: NOAA
Družice NOAA obíhají kolem Země po polární dráze ve výšce 810–870 km, doba obletu je kolem 100 minut. Družice pomocí radiometru AVHRR skenuje povrch Země v šesti různých kanálech od červené oblasti spektra až po tepelné záření.
V současnosti NOAA provozuje satelity s označením NOAA-15, 18 a 19, družice s označením NOAA-16 a NOAA-17 přestaly pracovat.