Atlas konspirací aneb všechny konspirace na jednom místě
Diskuze o konspiračních teoriích – od ploché Země k přistání na Měsíci – odhaluje hloubku lidské nevzdělanosti.
Stopa v měsíčním prachu
„Důkazem, že Američané na Měsíci nebyli, je fotka stopy v měsíčním prachu. To jim nedošlo, že není možné otisknout stopu do prachu v místě, kde není žádná atmosféra?“ Tento zcela nesmyslný argument zazněl na Facebooku v diskuzi pod článkem o přistání na Měsíci. To, že spolu nepřítomnost atmosféry a možnost udělat otisk vůbec nesouvisí, diskutujícího vůbec neudivila. Ne každý argument je tak do očí bijící svou hloupostí.
Otisk boty na Měsíci Zdroj: NASA
Atlas konspirací a dezinformací
Atlas konspirací je přehlednou databází konspirací a dezinformací, které pracují s konspiračními narrativy. Konspirace je podle tvůrců teorie, v jejímž pozadí je spiknutí „elit“, ať už se jedná o chemtrails, tedy hromadné „práškování“ lidí pomocí letadel, přes zastánce ploché Země až po informaci, že za požáry v létě 2018 můžou teroristé – požáry prý byly jejich varovné pochodně. Některé jsou jasně hloupé, například že za útoky na budovy World Trade Centre (Dvojčata) stojí Adolf Hitler, až po ty, které úspěšně šíří celá řada dezinformačních webů. Příkladem té druhé budiž spekulace o tom, že let Malaysia Airlines (MH17) sestřelilo stíhací letadlo nebo že za to mohou ukrajinské vojenské síly. Nakonec pečlivé vyšetřování prokázalo jasnou vinu Rusů, odpalovací zařízení totiž patřilo ruské armádě, konkrétně 53. brigádě ruské protivzdušné obrany, odkud bylo do Ukrajiny přivezeno.
„Dezinformaci chápeme jako ověřitelnou falešnou nebo zavádějící informaci, která je vytvořena, prezentována a šířena za účelem ekonomického zisku nebo slouží jako nástroj pro záměrné zmatení veřejnosti s cílem ji poškodit,“ píše se v atlase, který je na internetu volně dostupný.
Mediální (ne)gramotnost
Nejen podle diskuzí na sociálních sítích, ale i podle množství řetězových mailů kolujících zejména mezi starší části populace to vypadá, že ustupuje schopnost rozeznat dezinformaci a ochota informace ověřovat. Tak jako bílá není alternativní černá, tak lež není alternativní pravda, jak se to snaží některé dezinformační média a weby prosazovat. Denně se na síti objevují příspěvky v rámci probíhající hybridní války. Není náhodou, že na Ministerstvu vnitra vzniklo 1. 1. 2017 Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má přímo v náplni práce monitorovat hrozby spojenýé přímo s vnitřní bezpečností státu, což mimo jiné souvisí i šířením dezinformačních kampaní. V podstatě každý, kdo podobné zprávy sdílí, ať už jakýmkoli způsobem, se tak stává součástí nepřátelské strategie.
Dezinformační kampaně
Konspirační teorie jsou pevnou součástí dezinformačních kampaní, které „jsou většinou součástí hybridní války, která kromě jiného běžně zahrnuje kyberútoky a systematické nabourávání se do sítí. Aktéři, kteří za dezinformacemi stojí, mohou být jak vnitřní, tak vnější (včetně státních i nestátních subjektů), a mohou být dokonce i přímo sponzorováni místní vládou,“ píše se v Atlasu, který vznikl na pracovišti oboru Studia nových médií. Ten je součástí Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Jste-li konspirátor, podívejte se do Atlasu konspirací, zdali vaše oblíbená je v atlase zařazená, jste-li člověk, který informace ověřuje, podívejte se, čemu všemu jsou lidé ochotní uvěřit.
Text: Topi Pigula