Amazonský domorodý kmen má 46 % nakažených koronavirem. Cesta do nemocnice trvá tři dny
Brazilské indiány ohrožuje COVID-19. Když se původní domorodé obyvatelstvo potká s neznámou nemocí, nikdy z toho nevzejde nic dobrého.
Dramatická situace se dá přirovnat k epidemii, která pomohla dobyvateli Cortézovi zvítězit nad aztéckým impériem. Virus, který připutoval z Číny, se rozšířil po celém světě a dosáhl i tam, kde lidé sice už žijí v kontaktu se západním způsobem života, ale zachovávají si zatím odstup a vlastní domorodý styl.
46 % nakažených
Představme si, jak by se vyvíjela epidemiologická situace a jaká opatření by byla přijata, kdyby se ukázalo, že je 46 % lidí v ČR nakažených virem SARS-CoV-2. Tak přesně to se stalo u jihoamerického domorodého kmene Arara v amazonském teritoriu Cachoeira Seca.
Koronavirus, který si razí smutně vítěznou cestu Brazílií, má v jihoamerické zemi na svědomí přes milion nakažených a víc než 50 tisíc mrtvých, přičemž čísla denně narůstají. Co je ale děsivé, je mortalita. Zatímco u běžné brazilské populace je to 6,4 %, tak u domorodců je dvojnásobná – 12,6 %.
Indiáni brazilského kmene Terena
Žádný ventilátor, žádná nemocnice
Jeden z indiánů kmene Arara, který mluvil se zástupcem organizace Survival International, prohlásil: „Máme velké starosti, není tu k dospozici žádný lék, žádný ventilátor. Samotná vesnice se nachází tři dny od města a nejbližší nemocnice.“
Indiánské kmeny amazonských pralesů patří mezi extrémně ohrožená lidská etnika, přičemž to doposud vypadalo, že je hlavní příčinou expanze globalizovaného světa, která na přírodu a původní obyvatele moc nebere ohled.
Kmen Arara byl pro euroatlantickou civilizaci objeven poměrně nedávno, ke kontaktu došlo až v roce 1987, což znamená, že je velmi zranitelný novodobými nemocemi. Navíc jej extrémně ohrožují ekonomické zájmy globalizované společnosti. „Od ledna 2019 do března 2020 ztratila oblast Amazonie, v níž žijí Ararové a další domorodé skupiny, více než 8 000 hektarů lesa kvůli ilegálním těžařům,“ uvádí server Live Science.
Dívka z Amazonie Zdroj: pixabay.com
Jedním z lidí, které koronavirus porazil, byl i Paulinho Paiakan, náčelník domorodého kmene Kayapo, jedna z vůdčích tváří boje proti amazonskému odlesňování. Zemřel 16. června 2020. Příslušníků domorodých kmenů žije v amazonském pralese kolem 900 tisíc a ve špičkách brazilské politiky je tlak, aby se začlenili do společnosti. Ovšem přesně to by znamenalo zánik obrovského množství znalostí, jazyků i kulturního bohatství. A aktuální situace kolem koronaviru celou situaci jenom komplikuje.