19. března 2024 07:05
Martin Kolář

Můžete se nějak chránit před Alzheimerovou chorobou? Zákeřnou nemocí trpí 40 milionů lidí

Mnozí starší lidé dokážou vytrénovat svůj mozek do neskutečné míry, stárnutí mozku může být z hlediska paměti a mentální kondice zpomaleno. Důkazem mohou být univerzity třetího věku nebo paměťové školy. Lidé mohou dělat mentální cvičení a mít zdravou životosprávu, avšak ani to jim nezaručí bezpečí před Alzheimerovou chorobou, řekl v rozhovoru s ČTK neurobiolog Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

„Dá se říct, že jak nám přibývá let, tak v mozku dochází ke specifickým změnám. Snižuje se objem buněk, objem mozkové tkáně a ztenčuje se mozková kůra. Také tam dochází k určitým změnám na cévním zásobení a je tam celá řada drobných změn. Nicméně úbytek neuronů se pohybuje kolem čtyř procent, což znamená, že masivně neubývají. Spíše se zhoršuje jejich fungování,“ uvedl Stuchlík.

K tématu: Revoluční vynález mladíka může pomoci lidem s Alzheimerem. Vytvořil ho kvůli nemocné babičce

Se zhoršenou pamětí a rozvojem demence bývá mnohdy ve starším věku spojována Alzheimerova choroba, jejíž nejvýraznějším rizikovým faktorem je vysoký věk. „Zatímco kolem čtyřiceti, padesáti a ještě i šedesáti let je pravděpodobnost rozvoje nízká, po pětaosmdesátce se může jednat o desítky procent lidí. Riziko tedy exponenciálně roste s přibývajícím věkem,“ řekl Stuchlík.

Při Alzheimerově chorobě se v mozku postupně abnormálně hromadí dvě klíčové bílkoviny, beta-amyloid a tau-protein, což způsobuje odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. To vede ke ztrátě paměti a rostoucí neschopnosti vykonávat každodenní úkoly.

Alzheimerovou chorobou jen v Česku trpí odhadem přes 100 000 lidí, ve světě je to kolem 40 milionů lidí, což představuje zhruba dvě třetiny všech případů demence.

„Přesná příčina, proč se v mozku začínají dít fyziologické změny, které vedou k rozvoji Alzheimerovy choroby, stále není jasná. Vědci se nyní domnívají, že k něčemu v mozku dochází ještě mnoho let před prvními příznaky, v takzvané preklinické fázi. Tehdy už dochází dlouhodobě k změnám, které my nevidíme na povrch,“ uvedl vědec.

Čtěte také: Pozor na špatný spánek. Negativně vám může ovlivnit budoucnost, ukázala studie

Alzheimerova choroba se nedá vyléčit ani léčit. Dají se pouze tlumit příznaky. Nicméně stále podle experta existuje naděje, že někdo lék vyvine. „Někdy se ještě skloňuje pojem kognitivní rezerva. Je to něco, co nám umožňuje, když se objeví nějaký problém, delší dobu dobře fungovat. Tuto rezervu člověk může posilovat i zdravou životosprávou a mentální aktivitou,“ míní neurobiolog.

Fyzická aktivita a mentální aktivita, kvalitní spánek a všechny zásady psychohygieny se podle Stuchlíka nedají než doporučit, nemůže to ale člověku bezpečí před Alzheimerovou chorobou zaručit.

Zdroj: ČTK, Fyziologický ústav Akademie věd ČR

Video, které jste mohli minout: Účinný lék chybí, počet nemocných poroste. Alzheimerovou chorobou trpí až 200 tisíc Čechů

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom