90 procent tygrů z thajských zoo skončí na černém trhu, tvrdí expert
Thajsko se rádo spojuje s tím, že je to země přívětivá pro turisty i zvířata. Realita je ovšem zcela jiná…
Jen málokdo má mezi ochránci přírody tak dobrou pověst jako Edwin Wiek. Tento zakladatel nadace Wildlife Friends Foundation-Thailand oznámil v pondělí na semináři o stavu zoologických zahrad v Thajsku, že až 90 procent všech tygrů v zemi je zapojeno do černého obchodu…
Tygři se v Thajsku chovají na farmách, v zoologických záhadách i v buddhistických chrámech – právě s chrámy je spojena jedna z největších kauz v posledních letech, o níž jsme také již několikrát psali. Podle Wieka je však podobně tristní situace v celé zemi.
Podle jeho expertních odhadů je v Thajsku nelegálně chováno a obchodováno asi 1400 tygrů, všichni nějak procházejí černým trhem a nikdo neví, co se s nimi ve skutečnosti děje. Ochránci přírody se obávají, že většina těchto zvířat končí v jiných asijských zemích, především v Číně a Vietnamu, kde se jejich orgány používají jako součásti tradiční čínské medicíny.
Wiek upozornil, že mafie, která kolem obchodování s tygry vznikla, je nesmírně mocná a dobře organizovaná: jakmile kdekoliv v zemi zemře tygr, okamžitě se o tom dozví a kontaktuje majitele těla. Podle odhadů se dá přitom stokilové tygří tělo prodat za přibližně 100 000 českých korun – jakmile se ocitne za hranicemi Thajska stoupá jeho cena až na čtyřnásobek…