7 statistik o smrti: kolik lidí zabijí hroši nebo rampouchy?
Pokud se bojíte, že zemřete nudně v posteli, už nemusíte – šance, že se vám podaří opustit tento svět zcela podivně, je větší, než tušíte.
Že spousta lidí umře po dopravní nehodě nebo na nějakou vážnou nemoc, to nikoho moc neohromí. Ale umírá se i z podivnějších příčin…
Hroši zabíjí 2900 lidí ročně
4000 kilogramů v rychlosti 30 kilometrů za hodinu: takhle vás zabije buď brzdící náklaďák, anebo rozběhnutý hroch. Jenže náklaďák není permanentně naštvaný, nemá půlmetrové ostré zuby a ani neútočí na loďky… V Africe hroši zabijí za rok nejméně 2900 lidí – většinou, když se člověk dostane mezi matku a mládě, anebo ve vodě, kde je hroch prakticky neviditelný.
Textovky zabijí 6000 lidí
O nebezpečnosti textových zpráv při řízení se hodně spekuluje a existuje velké množství studií, které tuto problematiku vidí různě. Velmi alarmující je však velká práce dopravních expertů z Virginia Tech Transportation Insitute. V ní se můžete dočíst, že šance na nehodu je při esemeskování za volantem až 23krát větší, než kdybyste neřídili. Celkový počet mrtvých kvůli esemeskám v autě je jen v USA asi 6000 ročně.
Postel-zabiják
Ani spánek už není bezpečný, řekli by v nějakém bulvárním zpravodajství. Americká zdravotní centrála CDC uvádí, že kvůli pádům z postele se musí v USA přivolávat v 1,8 milionech případech ročně záchranka. 400 000 těchto nehod skončí v nemocnici a 450 lidí dokonce nepřežije. Nejohroženější jsou kojenci a lidé ve věku nad 65 let.
Rampouchy a Rusko
Tak to bychom měli Spojené státy. Ale co třeba Rusko? I to má svá specifika – mezi ta typická patří mráz. Ročně umrzne přes 20 000 Rusů, ale rizikem je i obleva. Při ní se uvolňují ze střech rampouchy – a každým rokem zabijí v průměru 100 Rusů…
Medúzy jsou nebezpečnější než žraloci
Zatímco žraloci jsou považováni za nebezpečné bestie, medúzy nám připomínají nadýchané kopečky cukrové vaty. Jenže zatímco žraloci ročně připraví o život maximálně 12 lidí, medúzy jich mají na svědomí desítky – například oficiální statistiky z Filipín uvádějí průměrně 30 obětí ročně.
Mravenci v kredenci
Zní to sice legračně, ale zase taková zábava to není. Na naší planetě totiž žije 280 druhů mravenců schopných zabít člověka, zejména pokud má slabší srdce. V Africe ročně mravenci (nejčastěji mravenci siafu) zabijí kolem 30 lidí. Stává se to nejčastěji tak, že člověk usne někde poblíž mraveniště a pár procent mravenců z 20milionové kolonie ho kousne. Následkem je prudký anafylaktický šok, který člověk bez pomoci nepřežije…
Kolotoče jsou bezpečnější než automaty
Kolotoče a další pouťové atrakce sice vypadají opravdu nebezpečně, ale ve skutečnosti mají bezpečnostní podmínky nastavené tak přísně, že jsou velmi bezpečné. Opět americká statistika: ročně během 900 milionů jízd na kolotočích dojde jen ke čtyřem úmrtím. To automaty na sladkosti a nápoje připraví o život v USA rovnou 13 lidí: hlavně, když se z nich nedočkavci pokouší dostat svou dobrotu a automat na ně spadne…