5 TOP jezerních zajímavostí
Jezera patří mezi důležité a bohužel mizející světové ekosystémy. I ony mají svá „nej“.
1. Bajkal – nejhlubší jezero světa
Kaspickém moři, které je slané, jde také o druhé největší jezero v Rusku, místní obyvatelé o něm obvykle hovoří jako o moři. Není divu – opravdu není díky zakřivení zemského povrchu vidět jeho druhý břeh. V jezeře žije 1 200 druhů živočichů, z nich tři čtvrtiny jsou endemičtí. V Bajkalu je soustředěna jedna pětina světových zásob povrchové sladké vody, ale hlavním lákadlem batyskafových expedic jsou jeho hlubiny dosahující 1642 m.
Zamrzlý Bajkal
2. Malawi – laboratoř evoluce
V jezeře se nachází největší množství druhů ryb ze všech jezer na světě. Vědci se nedokáží shodnou na přesném počtu – odhady kolísají od „slabých“ 400 po 650 druhů, přičemž je zde extrémní endemismus dosahujících až 90%. Zároveň zde vědci sledují „evoluci v přímém přenosu“, kdy se druhy mění vědcům takřka před očima. Není bez zajímavosti, že právě toto jezero je významným zdrojem „mateřských“ akvarijních rybiček, která následně dávají další generace v západoevropských a amerických odchovech.
Endemické cichlidy jezera Malawi
3. Nejkyselejší jezero světa – v sopce Kawah Ijen
Jezero v kráteru sopky Kawah Ijen je vlastně jen malé jezírko. Ale spadnout do něj by byl asi poslední životní zážitek. Jeho průměrná kyselost ve smyslu pH je menší než 0,5, přičemž je dobré připomenout, že neutrální prostředí má hodnotu pH 7. Jedná se o nižší hodnotu, než je kyselina v bateriích, takže spadnout do něčeho podobného… je dost hrůzná představa.
Kawah Ijen
4. Největší jezero světa je moře
Kaspické moře je bezodtokovým jezerem. Se slovem moře si spojujeme slanost a v případě Kaspického moře má voda oproti světovému oceánu slanost zhruba třetinovou. Je ze severu na jih 1 200 km dlouhé a průměrně 320 km široké, přičemž průměrná hloubka je 184 m a maximální hloubka dosahuje 1 025 m. Zajímavé jsou ještě další dva údaje: rozloha a celkový objem vody. Zatímco v prvém případě jde o 376 000 km², v druhém se vědci shodují na 78 000 km³ vody. Zní divně, když hladina moře leží pod úrovní moře, ale Kaspik má skutečně svou hladinu 28,5 m pod úrovní světového oceánu.
Kaspické moře v Kazachstánu
5. Černé jezero je největším jezerem Česka
Máchovo jezero není jezero, ale rybník, proto není v tomto výběru zařazeno, byť s rozlohou 284 ha by Černé jezero v pohodě převálcovalo. Největším přírodním jezerem v České republice s rozlohou 18,4 ha je šumavské Černé jezero. Své jméno má zaslouženě neboť voda je barvou skutečně tmavá. Ovšem to není dáno znečištěním, ale odrazem okolních hustých lesů. Pod hladinou skrývá ještě jedno nej a tím je hloubka. Měření, které ukázalo 40,6 m, dostalo Černé jezero na první příčku nekrasového jezera u nás. Kdybychom vzali v úvahu krasová jezírky, tak by bezesporu vyhrálo to, která není doposud změřeno s definitivní platností, ale jde o zatopenou krasovou plochu v Hranické propasti.
Černé jezero zabírané z karové stěny pod Jezerní horou poblíž Svarohu
Text: Topi Pigula