11. října 2017 13:38

5 nejdivnějších podzemních obydlí – opuštěné metro i katakomby

Kdo říkal, že lidé mohou žít je na povrchu? Život v podzemí má své klady.

Na celé Zemi existují stovky opuštěných podzemních příbytků. Někdy jde o jeskyně z časů pralidí, jindy o moderní protiatomové bunkry. Která podzemní území jsou však skutečně obydlená a která nikoliv? Vybrali jsme pár nejzajímavějších míst.

Coober Pedy

Jedním z nejslavnějších podzemních míst s trvalou populací je australské Coober Pedy, někdejší podzemní opálový důl založený již v roce 1915. Díky výskytu uprostřed pouště jeho horníci velmi rychle zjistili, že na povrchu jsou během vlny horka daleko horší podmínky než pod zemí, a tak byly vytěžené šachty přebudovány na obytné bloky, které nakonec po vytěžení dolu přežily. Dnes lze pod Coober Pedy najít populaci 1600 lidí, kteří mají své vlastní obchody, hospody i kostel. Místo je dnes především turistickou atrakcí.

Freedom Tunnel

Podobně by podle legend měli lidé žít i uvnitř opuštěného newyorského tunelu jménem Freedom. Místo bylo vybudováno již ve 30. letech, v 80. letech však roli zdejší nákladních vlaků převzaly kamiony a tunel osiřel. Neměl to však být konec jeho života – uvnitř se totiž postupně zabydlelo až 100 lidí, především bezdomovců a drogově závislých, kteří tu vytvořili překvapivě koherentní komunitu s relativně solidním technologickým vybavením v podobě elektřiny nebo televizí. Tak zní alespoň legenda – ve skutečnosti není jisté, zdali místní komunita dosáhla takto vysokého počtu. Ve Freedom Tunnel však dodnes lze pár lidí najít, zcela smyšlený tak mýtus zřejmě nebude.

Záplavové tunely v Las Vegas

Překvapivě zalidněné je i podzemí Las Vegas, zejména zdejší odvodňovací tunely připravené na záchranu města v případě bleskových povodní. Vzdor jistému riziku uvnitř tunelů momentálně žije odhadem až tisíc lidí, a tentokrát zdejší komunitu reportují i běžná média. O mýtus tedy rozhodně nejde. Vedle bezdomovců jsou ve zdejších tunelech k nalezení občas i kriminálníci – do podzemí tak musí zavítat občas i policie, která tu například v roce 2002 provedla masivní razii.

Pařížské metro a katakomby

Traduje se, že uvnitř pověstných katakomb pod Paříží žije nemalý počet lidí bez domova. Zrovna tak prý část z nich žije uvnitř nevyužívaných částí místního metra. Potvrzený však dlouhodobý pobyt většího množství lidí ve skutečnosti není – ve městě o velikosti Paříže nelze nenulový počet bezdomovců žijících v podzemí vyloučit, větší komunita ovšem zdokumentována není. Zabydlení podzemí Paříže je sice součástí populárního folklóru, zrovna tak se ovšem může jednat o hoax a městskou legendu.

Derinkuyu, město pod zemí

Naopak historicky potvrzená je existence města Derinkuyu ležícího v regionu Kappadokie ve středním Turecku. Na svém vrcholu tu pod zemí žilo až 20 tisíc lidí. Kopání tunelů začalo zřejmě již před 28 stoletími, přičemž zejména v období Byzance v podzemním městě hledali před Araby úkryt místní křesťané.

Text: Ladislav Loukota

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora