Pravda o yettim: co definitivně ukázala analýza DNA?
Tak jak to je – existuje, nebo ne? Vědci i dobrodruzi se snaží najít yettiho už mnoho desítek let. Zatím však marně a analýza DNA zjistila, že yetti v takto romantické podobě nejspíš nikdy neexistoval…
Slýchali jsme o nich od dětství, ovšem většinou jen na úrovni pohádek a báchorek. Existence sněžných mužů, známých pod označeními jako yetti či bigfoot, nikdy nebyla spolehlivě dokázána, avšak ani vyvrácena. Obvykle se spekuluje o tom, že se jedná o zvláštní případ křížence medvěda, který získal humanoidní držení těla. Nedávné analýzy rozličných vzorků DNA ukázaly, že yetti nejspíš neexistoval ani v takovéto podobě.
Yetti je prostě medvěd
Výzkum vedla Charlotte Lindqvist z americké University at Buffalo a její tým prozkoumal celkem devítku vzorků údajného himálajského yettiho, jehož části se vyskytovaly v muzeích a soukromých sbírkách. A záhada byla vyřešena poměrně jednoduše – všechny vzorky pocházejí od medvědů! Konkrétně asijských černých medvědů a jejich hnědých kolegů z Himálaje a Tibetu. Tím samozřejmě nelze smést ze stolu minimálně možnost existence opravdového yettiho, avšak všechny alespoň trochu vědecké důkazy o jeho existenci se rázem obrátily v prach.
Čtyři roky starý výzkum rozpoutal vlnu pochybností kolem upadajícího fenoménu. Naznačoval totiž existenci DNA podobné ledním medvědům na vrcholcích himálajských hor. Blíže yettimu věda nikdy nebyla, ovšem řada skeptiků (včetně Charlotte Lindqvist) zůstala nohama na zemi. Aktuální výzkum zkoumal mnohem delší a složitější sekvence DNA a výsledky jsou jednoznačné. Dřívější studie tak s největší pravděpodobností chybně určila druh zvířete pouze na základě krátké a nejasné genetické informace.
Analýzy konspirace nepřemohou
Zjištěné poznatky však mohou pomoci přesnějšímu sestavení evolučního modelu medvěda, minimálně na úrovni středoasijského regionu. Tamější hnědí medvědi totiž patří mezi ohrožené druhy, a tak jejich spojení se severoamerickými či evropskými medvědy rozhodně stojí za studování. Pro příznivce záhad a konspirací je to možná neuspokojivé vysvětlení, avšak jak někteří vědci aktuální výzkum ironicky okomentovali, není možné zbořit mýtus pouze pomocí faktů. A tak jestli si chcete uchovat romantické představy o drsných králích zasněžených vrcholků, nikdo vám to nevezme – dokonce ani přesvědčivé poznatky vědců.
Text: MS