Jen náhoda? Zemřel hacker, který uměl nabourat kardiostimulátor
Teroristé mají zbraň, proti níž není obrany: mohou na dálku vypnout kardiostimulátor. Rentgenový snímek kardiostimulátoru. Zdroj: Thinkstock
Teroristé mají zbraň, proti níž není obrany: mohou na dálku vypnout kardiostimulátor. Rentgenový snímek kardiostimulátoru. Zdroj: Thinkstock
Zemřel hacker, jenž tvrdil, že umí zabít pomocí kardiostimulátoru.
Věhlasný hacker Barnaby Jack zemřel v San Francisku jen týden před tím, než měl na konferenci předvést, jak lze napadnout implantované srdeční stimulátory a zabít tak člověka na dálku. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž zatím není jasné, co se vlastně stalo. Úřad soudního lékaře v San Francisku potvrdil, že Jack zemřel ve čtvrtek, ale odmítl uvést podrobnosti.
Jack, který pracoval jako bezpečnostní expert, se stal jedním z nejslavnějších hackerů na planetě v roce 2010. Tehdy při veřejné demonstraci ukázal, jak může přeprogramovat běžný bankomat tak, aby chrlil bankovky – a na závěr ještě zobrazil na obrazovce bankomatu slovo "jackpot" za zvuků krátké fanfáry.
Posledním zaměstnavatelem Jacka, jehož věk zatím zprávy neupřesnily, byla konzultantská firma v oboru počítačové bezpečnosti IOActive Inc. Jack pro ni pracoval jako ředitel pro bezpečnost implantovaných zařízení.
Teroristé by mohli na dálku vypnout kardiostimulátor
31. prosince 2012V říjnu loňského roku šokoval Jack na bezpečnostní konferenci v australském Melbourne, když předváděl, jak útočník s laptopem umístěným 50 metrů od oběti může na dálku "hacknout" její kardiostimulátor a poslat do něj šok o síle 830 voltů. Na jaře obdobně demonstroval, jak je možné dostat se do dávkovače inzulínu diabetika a zabít ho smrtící dávkou.
Hacker i celebrita v jedné osobě
Tento hacker se dlouhodobě snažil přilákat pozornost veřejnosti, ale především odborníků k této problematice a přimět tak výrobce lékařských přístrojů zabudovávaných do lidských těl, aby zvýšili jejich bezpečnost. Krom dálkového přenastavení kardiostimulátoru, aby vyslal smrtící šok, demonstroval Jack mimo jiné i to, jak může přepsat firmware – stálý program zabudovaný v těchto zařízeních.
Tvrdil, že je možné nahrát škodlivý firmware na servery, odkud bude napadat kardiostimulátory a implantované defibrilátory (ICD). "Potenciálně se tu zabýváme počítačovým virem se schopností spáchat hromadnou vraždu," prohlásil v říjnu v Melbourne. Podobné útoky by podle něj byly jako "anonymní vražda". Zabiják by nepotřeboval jinou zbraň než laptop a vražda by po sobě nenechala žádné hmatatelné stopy ani vražednou zbraň.
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) může sledovat účinnost lékařských zařízení, jako jsou kardiostimulátory, defibrilátory nebo dávkovače inzulínu, ale neprověřuje jejich počítačový kód, varoval Jack.