Tajné nacistické základny: Villa Winter měla na Kanárských ostrovech zásobovat německé ponorky
Kanárské ostrovy mohly sloužit jako ideální základna pro německé ponorky i útěk prominentních nacistů do Argentiny.
V roce 1937 se na pláži jednoho z Kanárských ostrovů objevila záhadná stavba. Majitel, německý elektrotechnický inženýr Gustav Winter, tvrdil, že se jedná o letní sídlo. Pokud by to ale byla pravda, šlo by o zřejmě nejpodivnější prázdninové sídlo na světě – silné zdi jako v armádním objektu, spleť podzemních tunelů a pozorovací věž, díky níž je téměř nemožné se k budově nepozorovaně přiblížit. O tři roky později se navíc z těchto vod stalo loviště nacistických ponorek slídících po obchodních i vojenských lodích Spojenců.
Španělsko sice bylo ve druhé světové válce neutrální, ale objevily se zvěsti, že se z vily Winter stala nejprve německá ponorková základna a později i záchytný bod pro nacisty prchající z Evropy a současně nemocnice, kde se prováděly plastické operace prominentních nacistických zločinců.
vila Winter - nadhled Zdroj: redakce Prima Zoom
Podivný dům na podivném místě
Na první pohled rozlehlý dům stojící na břehu ostrova Fuerteventura 20 kilometrů od nejbližšího města skutečně připomíná prázdninové sídlo určené k odpočinku. Pláže jsou tu opuštěné a okolní moře bouřlivé a nebezpečné. Čím tenhle kus země movitého německého inženýra okouzlil?
„Sklep je postavený jako typický německý bunkr se zdmi silnými 1,4 metru a strop má tvar oblouku, aby odolal vlivu rázové vlny,“ řekl autorům dokumentu Tajné nacistické základny Pedro Fumero, jehož prarodiče byli sousedy Gustava Wintera a který teď v domě bydlí. Bunkr mohl sloužit jako ochrana před bombardováním, stopy na zdech v některých místnostech ale napovídají, že zde mohli být přikováni vězni.
Jiné místnosti jsou vybavené sociálním zařízením a připomínají hotelové nebo nemocniční pokoje. Šlo tedy o vězení, nebo o nemocnici? Pro druhou variantu hovoří i podivná vykachlíkovaná místnost, která na první pohled připomíná obří kuchyni. Při podrobnějším zkoumání se ale ukazuje, že obsahuje vestavěný operační stůl a pec, v níž lze dosáhnout teploty přes 700 stupňů Celsia…
Německé ponorky v krytém kotvišti
Skutečný Tajuplný ostrov?
Autoři dokumentu Tajné nacistické základny také upozorňují na archivní dopis určený vyšším představitelům nacistického velení, v němž se píše, že německé ponorky v oblasti Kanárských ostrovů zásobuje muž jménem Winter. Jak by se ale ponorky k nehostinnému a skalisky posetému pobřeží dostaly?
Pedro Fumero je přesvědčený, že ví, jak to probíhalo. Pod vilou je podle něj obří dutina plná vody navazující na vulkanický tunel vedoucí pod celým ostrovem. Právě proto nacisté postavili vilu na tomto nehostinném místě vzdáleném několik stovek metrů od pobřeží. To je skutečně poseté různými průduchy a přírodními chodbami, které by se daly s použitím techniky využít.
Podle této teorie, která jako by z oka vypadla Tajuplnému ostrovu Julese Vernea, tedy ponorky vplouvaly dosud neobjeveným podmořským tunelem do nitra ostrova a čerpaly pohonné hmoty z připravených zásob. Tajné kotviště ponorek bylo nějakým způsobem spojené s vilou inženýra Wintera. Proti této teorii mluví technické obtíže. Ponorky špatně couvají a nedokážou se jen tak otočit, takže by v sopečném tunelu mohly ztroskotat.
vila Winter - věž Zdroj: redakce Prima Zoom
Směr Argentina
Význam potenciální německé základny na Kanárských ostrovech vzrostl v okamžiku, kdy se třetí říše hroutila pod tlakem spojenců. Nacisté potřebovali spolehlivé únikové trasy do bezpečných zemí, například Argentiny. A Kanárské ostrovy leží přesně na trase mezi Evropou a Jižní Amerikou. Pro tuto variantu hovoří i zbytky provizorní přistávací dráhy, které jsou poblíž Winterovy vily stále patrné.
Skutečný účel podivného domu připomínajícího osamoceně stojící nedobytnou pevnost je dnes obtížné zjistit. Gustav Winter, zřejmě jediný muž, který znal celou pravdu, dožil svůj život na Kanárských ostrovech. Zemřel v 86 letech v Las Palmas.
Dokumentární sérii Tajné nacistické základny sledujte každý pátek večer na Prima ZOOM.