Bizarní teorie vysvětluje původ Stonehenge. Odkud mají mít kameny léčivou moc?
Vetřelci dávnověku XII 17 - kameny
Stonehenge stále zůstává obklopeno řadou tajemství. Jedna z teorií spojuje těžké kameny a jejich moc s léčivým pramenem.
Od chvíle, kdy byly na Salisburské pláni vztyčeny první kameny, provázela stavbu známou jako Stonehenge tajemství a mystéria. Dokonce o 2 000 let dříve, než ke stavbě došlo, v oblasti žili v dřevěných chýších lovci a sběrači. Pro toto tvrzení existují archeologické důkazy. Proč ale následně došlo ke stavbě mohutných kamenných kruhů? Teorií je celá řada. Od astronomického kalendáře po shromaždiště keltských druidů. Možná šlo o chrám Slunce, možná o místo setkání lidí při náboženských slavnostech. Jasnou odpověď zatím neznáme.
Stonehenge - nejznámější megalitická památka Velké Británie Zdroj: iStock
Léčivé kameny
Jedna z bizarnějších teorií je postavena na doleritových kamenech. Dolerit (diabas) je magmatická, středně zrnitá hornina, která se vyskytuje v oblasti Carn Menyn, konkrétně v lomu v Craig Rhosyfelin poblíž pobřeží Pembrokeshire. „Těžba v Carn Menyn začala mnohem dříve, během sedmého tisíciletí př. n. l., což naznačuje, že mezolitické komunity byly prvními, kdo využil geologii tohoto vzdáleného horského místa,“ píší Timothy Darvill a Geoff Wainwright na stránkách Univerzity v Cambridge.
V oblasti původu doleritů byl léčivý pramen, který byl místními považován za zázračný. Léčivou moc přikládali šamani i kamenům v této oblasti. Teorie si pohrává s myšlenkou, že přesun právě těchto kamenů mohl zajistit i přesun jejich léčivé síly. Záhadě Stonehenge se věnuje i dokument ze série Vetřelci dávnověku, která běží každý pátek večer na Prima ZOOM. I přes podrobný průzkum lokality však stále nevíme, k čemu všemu přesně Stonehenge sloužilo. Dokonce neznáme ani přesný mechanismus, jak byly desítky tun těžké kamenné bloky přepravovány na vzdálenost 190 km.
Zdroj: Cambridge University Press